Ortaöğretim 12. sınıflarda bağımlılıkla mücadele konusunun etkin öğrenme temelli ders planı ile öğrenilmesi
Learning about combating addiction with an effective learning based lesson plan in 12th grades of secondary education
- Tez No: 758178
 - Danışmanlar: PROF. DR. HASAN COŞKUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 240
Özet
Gençlik, çocukluk ve yetişkinlik arasında yer alan gelişimsel bir dönemdir. Bireyler bu dönemde birtakım risklerle karşılaşabilmektedir. Merak edilen yaşantıların deneyimlenmeye çalışıldığı bu dönemin riskli davranışlarından biri de bağımlılıklardır. Günümüzde küresel bir problem olarak nitelendirilen bağımlılıkla yalnızca kent merkezlerinde değil; küçük yerleşim yerlerinde de mücadele edilmelidir. Bundan dolayı bu araştırmada Çankırı ili Yapraklı ilçesinde öğrenimlerine devam eden öğrencilerle çalışılmıştır. Bu çalışmanın amacı, etkin öğrenme temelli ders planı yaklaşımının ortaöğretim 12. sınıf rehberlik dersinde bağımlılıkla mücadele konusunun öğrenilmesine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan tek gruplu öntest – sontest deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen ölçme aracı bağımlı değişken olarak belirlenmiştir. Çalışma gurubunu Yapraklı Çok Programlı Anadolu Lisesi 12. sınıfta öğrenim gören 6 öğrenci oluşturmaktadır. Başlangıçta, öğrencilerden 20 sorudan oluşan ölçme aracını yanıtlamaları istenmiştir. Ardından eğitsel oyun ve etkinliklerle zenginleştirilen ders planı uygulanmıştır. Son olarak, daha önce öntest olarak kullanılan ölçme aracı, sontest olarak uygulanmıştır. Öğrencilerin öntest – sontest yanıtları SPSS 25.0 paket programında bulunan Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Man-Whitney U-Testi kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre kız öğrencilerin bağımlılıkla mücadele farkındalık düzeylerinin erkek öğrencilere göre daha yüksek olmasına karşın aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildir. Ayrıca çalışma grubunun öntest ve sontest sonuçları arasında sontest puanları lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Bu çalışma için geliştirilen ders planının Yapraklı ilçesindeki eğitim kurumlarında çalışan öğretmenler tarafından derslerde kullanılacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Youth is a developmental period between childhood and adulthood. Individuals may encounter some risks during this period. One of the risky behaviors of this period in which curious experiences are tried to be experienced is addictions. Today, with addiction, which is described as a global problem, not only in urban centers; small settlements should also be fought. Therefore, in this research, students who continue their education in Yapraklı district of Çankırı province were studied. The aim of this study is to investigate the effect of the active learning-based lesson plan approach on learning the subject of combating addiction in the 12th grade guidance course in secondary education. In the study, one-group pretest-posttest experimental design, which is one of the quantitative research methods, was used. The measurement tool developed by the researcher was determined as the dependent variable. The study group consists of 6 students studying in the 12th grade of Yapraklı Multi-Program Anatolian High School. Initially, students were asked to answer the measurement tool consisting of 20 questions. Then, the lesson plan enriched with educational games and activities was implemented. Finally, the measurement tool, which was used as a pretest before, was applied as a posttest. The pretest-posttest responses of the students were examined using the Wilcoxon Signed Rank Test and the Man-Whitney U-Test in the SPSS 25.0 package program. According to the findings, although female students' awareness levels of fighting addiction are higher than male students, the difference between them is not statistically significant. In addition, a statistically significant difference was found between the pretest and posttest results of the study group in favor of the posttest scores. It is thought that the lesson plan developed for this study will be used in the lessons by the teachers working in the educational institutions in Yapraklı district.