Between anxiety and hope: The ebb and flow of prefigurative politics after gezi protests
Kaygı ile umut arasında: Gezi protestoları sonrası prefigüratif siyasetlerin gelgitleri
  1. Tez No: 758189
  2. Yazar: FAHİR YUMUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT ARSLANALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu tez, Gezi Protestolarının kalıcı miraslarından biri olan prefigüratif siyasetlerin izini sürüyor. Gelecekte deneyimlenmesi arzulanan toplumsal ilişkilerin şimdiden somutlaştırılmaya çalışılmasına yönelik bir dizi siyasi eylem olarak tanımlanabilecek bu kavram, 21. yüzyıldaki küresel eylemliliklerin belirleyici özelliklerinden biri haline gelmiştir. Türkiye'de 2000'li yıllar boyunca çeşitli dikkat çekici örneklerinden bahsetmek mümkün olsa da prefigüratif siyasetin daha geniş bir kabul ve yaygınlık kazanması ancak Gezi'den sonra mümkün olmuştur. İstanbul'da yer alan çeşitli gruplarla gerçekleştirilen derinlemesine mülakatlara dayanan bu araştırma, park içerisindeki prefigüratif deneyimlerin ve bunların farklı alanlara yayılmasının ardında yatan duygusal mikro dinamiklere odaklanıyor. Bu pratiklerin parkta ortaya çıkan bir dizi ortak duygunun üretimi ve yeniden üretimi için belirli mekanizmalar sağlayarak eylemcileri çeşitli siyasi eylemlere kalkışmak ve sürdürmek açısından cesaretlendirdiğini iddia ediyorum. Bu mekanizmaların Gezi'den hemen sonraki süreçte prefigüratif siyasetlerin yaygınlaşmasına yönelik ilksel bir momentum oluşturmasına ek olarak, uyandırdıkları etkinin artan otoriterleşmenin getirdiği kısıtlamalara rağmen bu siyasetlerin sürdürülebilmesi açısından da önemli olabileceğini düşünüyorum. Bu bağlamda, bu ilksel itkinin nasıl kurucu bir mirasa dönüşebildiğini tartışmak için son bölümde Kadıköy Kooperatifi örneğine odaklanıyorum. Neticede, bu mirasın prefigüratiflik, öz-düşünümsellik ve dayanışma temel ilkeleri etrafında ortaya çıkan ve yatay bir hukuki düzen aracılığıyla yerleşikleşmeye çalışan yeni bir özneliğe işaret ettiğini öne sürüyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis traces one of the enduring legacies of the Gezi Protests, prefigurative politics. Defined as a set of political actions that seeks to realize now the social relations that are aspired to be experienced in the future, the concept has come to be one of the defining characteristics of the global mass mobilizations in the twenty first century. Although it is possible to point out various remarkable prefigurative political actions throughout the 2000s, it was only after Gezi Protests that prefigurative politics received broader reception and propagation in Turkey. Based on in-depth interviews conducted with various prefigurative politics in Istanbul, this research focuses on the affective micro-dynamics behind the prefigurative experiences within the park and their multiplication into different sites. I argue that prefigurative practices provide certain mechanisms for the production and reproduction of a set of shared feelings that arose in the park, emboldening activists to undertake and sustain their political actions. While these mechanisms have been influential in terms of the initial drive for the proliferation of prefigurative politics right after Gezi Protests, I imply that their effects may have also been important for their sustenance despite the limitations related to the increasing authoritarianism. In that regard, in the last chapter, I focus on a specific case, Kadıköy Cooperative, to discuss how this initial drive has developed into an enduring institutional legacy. After all, I argue that this legacy indicates an emergent subjectivity that developed around the fundamental tenets of prefiguration, self-reflection, and solidarity that seeks to settle itself through a horizontal constitutional order.