Yetişkinlerde manevi iyi oluşun umut ve kaygı ile olan ilişkisinin incelenmesi
An investigation of the relationship between spiritual well-being and hope and anxiety in adults
- Tez No: 880934
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ AHMET SATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Manevi iyi oluş, kişinin ruhsal refahını, anlamını ve amaçlarını anlamak için dini, manevi veya içsel kaynaklardan yararlanma yeteneği olarak tanımlanmaktadır. Umut ve kaygı, insanların yaşamlarındaki amaçlarına ulaşma ve zorluklarla başa çıkma süreçlerinde önemli rol oynayan iki duygusal durumdur. Bu çalışma ile yetişkin bireylerin manevi iyi oluşlarının umut ve kaygı ile olan ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Çalışma grubu, yaşları 18 yaş ve üzeri olan 247 kadın, 178 erkek bireyden oluşmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında; Spiritüel İyi Oluş Ölçeği, Sürekli Umut Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda manevi iyi oluşun umut ile pozitif yönde kaygı ile negatif yönde anlamlı bir ilişkisi olduğu bulunmuştur. Umudun ve kaygının hem bir arada hem de ayrı bir şekilde manevi iyi oluşu yordadığı görülmüştür. Elde edilen bu sonuçlar konu ile ilgili literatürde yer alan birçok çalışmanın sonucu ile benzerlik göstermektedir. Bireyin yaşam süreci içerisinde olumlu ruh halinde bulunup hayata karşı daha umutlu ve iyimser bir bakış açısı kazanmasına destek olan manevi iyi oluşun yetişkin bireylerde kazandırılması ve manevi iyi oluş düzeylerinin arttırılmasına yönelik çalışmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Spiritual well-being is defined as the ability to tap into religious, spiritual, or inner resources to understand one's spiritual well-being, meaning, and purpose. Hope and anxiety are two emotional states that play an important role in people's processes of achieving their goals in life and coping with challenges. With this study, it was aimed to examine the relationship between spiritual well-being of adults and hope and anxiety. The research is in the relational survey model. The study group consisted of 247 female and 178 male individuals aged 18 years and over. In the collection of research data; Spiritual Well-Being Scale, Trait Hope Scale, Beck Anxiety Scale and Personal Information Form were used. As a result of the research, it was found that spiritual well-being had a significant relationship with hope in a positive way and anxiety in a negative way. It has been observed that hope and anxiety predict spiritual well-being both together and separately. These results are similar to the results of many studies in the literature on the subject. It is recommended to carry out studies to gain spiritual wellbeing in adults and to increase the level of spiritual well-being, which supports the individual to be in a positive mood during the life process and to gain a more hopeful and optimistic perspective towards life.