Kanser tanısı olan bireylerin ölüm kaygısının umut ve psikolojik iyi oluş ile ilişkisi
The relationship between death anxiety and hope and psychological well-being in individuals diagnosed with cancer
- Tez No: 941864
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN LÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Psikiyatri, Nursing, Oncology, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma kanser hastalarının ölüm kaygısının psikolojik iyi oluş ve umut ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı (korelasyon) türde yapılmıştır. Araştırma 2024 yılında Ankara ili Yenimahalle ilçesinde bulunan bir eğitim araştırma hastanesinde tedavi görmekte olan 188 kanser hastası birey ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Ölüm Kaygısı Ölçeği, Sürekli Umut Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Bireylerin kişisel ve sağlıkhastalık özellikleri ile ölüm kaygısı toplam puanları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için veriler normal dağıldığı için bağımsız gruplarda t testi ve Oneway ANOVA testi (Post hoc testi: Bonferroni kullanılmıştır. Çalışmada yaş ve ölçeklerin puan ortalamaları arasındaki ilişkisiyi değerlendirmek için Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmada ölüm kaygısı toplam puanını etkileyebilecek değişkenleri değerlendirmek için backward metodu seçilerek çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre kanser hastası bireylerin ölüm kaygısı ölçeği toplam puanı 7,32±2,53 olduğu belirlenmiştir. Cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, kanser türü, kanser evresi, tedavi türü, sürekli umut ve psikolojik iyi oluş düzeyi ile ölüm kaygısı puan ortalaması arasında anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive and correlational manner to evaluate the relationship between death anxiety of cancer patients and psychological well-being and hope. The study was conducted with 188 cancer patients receiving treatment in a training and research hospital in Yenimahalle district of Ankara in 2024. Personal Information Form, Death Anxiety Scale, Trait Hope Scale and Psychological Well-being Scale were used to collect data. In order to evaluate the relationship between the personal and health-disease characteristics of the individuals and the total death anxiety scores, since the data were normally distributed, t-test and Oneway ANOVA test (Post hoc test: Bonferroni) were used in independent groups. Pearson correlation analysis was used to evaluate the relationship between age and the mean scores of the scales in the study. In the study, multiple regression analysis was used by selecting the backward method to evaluate the variables that could affect the total death anxiety score. According to the findings obtained in the study, it was determined that the total death anxiety scale score of cancer patients was 7.32±2.53. It was found that there was a significant difference between the death anxiety score average with gender, marital status, education level, type of cancer, cancer stage, type of treatment, continuous hope and psychological well-being level (p0.05).