Multiculturalism in adult education: The perceptions and practices of adult educators
Yetişkin eğitiminde çokkültürlülük: Yetişkin eğitimcilerin algı ve pratikleri
- Tez No: 758198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA AYŞE CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışma, yetişkin eğitimcilerin çokkültürlü eğitimi nasıl algıladıklarını ve uyguladıklarını araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi olarak olgubilim araştırma deseni kullanılmıştır. Üç farklı yaygın eğitim kurumundan 10 yetişkin eğitimci ile görüşülmüştür. Veriler içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, yetişkin eğitimcilerin çok kültürlü eğitimi önemli ve avantajlı bulduklarını göstermiştir. Eğitimciler, çok kültürlü eğitimi, bir öğrenme ortamında kültürel olarak farklı insanların bir arada bulunması ve çeşitliliği dikkate alan eğitim materyalleriyle ilişkilendirmişlerdir. Eğitimciler çokkültürlü eğitimin çeşitli bileşenlerine değinmiş olsalar da çoğu çokkültürlü eğitimi kapsamlı bir şekilde tanımlamamışlardır. Eğitimcilerin çokkültürlü eğitimle ilgili uygulamaları içerik entegrasyonu ve eşitlikçi pedagoji ile sınırlı kalmıştır. Eğitimciler tarafından çokkültürlü içeriğin entegrasyonu ise iliştirme ve ekleme düzeyinde olmuştur. Eğitimcilerin tanım ve uygulamaları değerlendirildiğinde çokkültürlü eğitimin dönüştürücü ve sosyal yeniden yapılandırıcı yönleri eksiktir. Bu çalışma yetişkin eğitimcilerin çokkültürlü eğitimi dönüştürücü ve sosyal eylem yaklaşımları açısından anlamalarına yardımcı olabilir. Ayrıca yetişkin eğitimi kapsamında çokkültürlü eğitime yeterince önem verilmediği için bu çalışmanın ulusal ve uluslararası literatüre katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate how adult educators perceive and practice multicultural education. A phenomenological research design as a qualitative research method was employed in this study. Ten adult educators from three types of non-formal education institutions were interviewed. The data were analyzed by using content analysis. The findings indicated that the adult educators found multicultural education important and mostly advantageous. The educators associated multicultural education with the coexistence of culturally diverse people in a learning environment and educational materials that consider diversity. Even though the educators touched upon several aspects of multicultural education, most did not define multicultural education comprehensively and extensively. Their practices related to multicultural education were limited to content integration and equity pedagogy. The incorporation of multicultural content by the educators was at the levels of contribution and additive. Transformative and social reconstructionist aspects of multicultural education were lacking in the educators' definition and practices of multicultural education. This study may contribute to adult educators' understanding, helping them to comprehend multicultural education from transformative and social action approaches. Further, since multicultural education within the adult education context was not paid attention to enough, this study is expected to contribute to national and international literature.