Elektronik ticarette kişisel verilerin işlenmesi ve korunması
Processing and protection of personal data in electronic commerce
  1. Tez No: 887501
  2. Yazar: SENA GÜRHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BEDİİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Bilişim teknolojilerinde yaşanan hızlı değişim ve gelişim ile birlikte işlem hacmi her geçen gün artan elektronik ticaret, günümüzde yaygın şekilde kullanılan bir alan haline gelmiştir. Elektronik ticaretin ana konusunu oluşturan kişisel veriler ise bilişim sistemleri aracılığıyla elektronik ticaret faaliyetlerinde yoğun bir şekilde işlenmektedir. Söz konusu yoğun veri işleme faaliyetleri elektronik ticaret aktörleri bakımından kişisel verilerin korunması hukuku kapsamında birtakım yükümlülükler getirmekte ve kişisel verilerin hukuka uygun şekilde işlenmesini ve etkin bir şekilde korunmasını gerektirmektedir. Elektronik ticarette kişisel verilerin hukuka uygun işlenmediği ve etkin bir şekilde korunmadığı durumlarda yaşanan veri ihlalleri ise bir yandan bireylerin mahremiyetlerine ilişkin riskler doğurmakta diğer yandan da işletmeler yüksek miktarda idari para cezaları ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu çalışma kapsamında öncelikle elektronik ticarete ilişkin temel bilgilere yer verildikten sonra, elektronik ticarette kişisel verilerin işlenmesi ve korunmasına ilişkin Türk ve AB hukukunda yer alan yasal düzenlemeler ele alınmış, ardından ise elektronik ticarette hangi kişisel verilerin işlendiği ve kişisel verilerin işlenmesinde uyulacak ilkeler ile kişisel veri işleme şartları incelenmiş, elektronik ticarette kişisel verilerin korunmasına yönelik mevcut hukuki düzenlemeler doğrultusunda veri sorumlusu ve veri işleyenlerin yükümlülükleri ile ilgili kişilerin haklarına yer verilmiştir. Devamında elektronik ticarette kişisel verilerin güvenliğine yönelik alınması gerekli olan tedbirler ve buna yönelik getirilen sistemler üzerinde durulmuştur. Son olarak ise elektronik ticarette kişisel verilerin işlenmesinde özel hususlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid change and development in information technologies, electronic commerce, whose transaction volume increases every day, has become a widely used field today. Personal data, which forms the main subject of electronic commerce, is intensively processed through information systems in electronic commerce activities. These intensive data processing activities create certain obligations for electronic commerce actors within the scope of personal data protection law and require the processing of personal data in compliance with the law and its effective protection. Data breaches in electronic commerce in cases where personal data are not processed in accordance with the law and are not effectively protected, on the one hand, pose risks to the privacy of individuals, and on the other hand, businesses may face high administrative fines. Within the scope of this study, after providing basic information regarding electronic commerce, legal regulations on the processing and protection of personal data in electronic commerce in Turkish and EU law are discussed. Then, the types of personal data processed in electronic commerce and the principles to be followed in the processing of personal data, along with the conditions for processing personal data, are examined. The obligations of data controllers and data processors in accordance with existing legal regulations on the protection of personal data in electronic commerce and the rights of the data subject are addressed. Subsequently, necessary measures for ensuring the security of personal data in electronic commerce and the systems introduced for this purpose are emphasized. Finally, special considerations regarding the processing of personal data in electronic commerce are analyzed.