Iğdır ili domates ekim alanlarında yabancı ot sorununun belirlenmesi ve uygulanan kontrol yöntemlerinin araştırılması
Determination of weeds in tomato cultivation areas in Iğdır province and investigation of weed control methods
  1. Tez No: 758226
  2. Yazar: ZÜLKÜF AKELMA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma 2021 yılında Iğdır ili domates ekim alanlarında bulunan yabancı ot türleri, rastlama sıklıkları, yoğunlukları, ayrıca bölge çiftçisinin yabancı ot sorunlarını çözmedeki yaklaşımlarını ve mücadele yöntemlerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma 25 domates ekim alanında yapılmış ve domates yetiştiriciliği yapan 100 çiftçi ile 23 soruluk anket çalışması ile tamamlanmıştır. Çalışma sonucunda; 2 parazit, 1 dar yapraklı ve 10 geniş yapraklı olmak üzere 13 familyaya ait toplamda 32 yabancı ot türü tespit edilmiş olup, tespit edilen bu familyalar içerisinde en fazla yabancı ot sayısına; Poaceae (6 tür), Asteraceae (5 tür) ve Brassicaceae (5 tür) familyaları sahip olmuştur. Rastlama sıklıkları en yüksek yabancı otlar; S. halepense (%82), C. arvensis (%66), X. strumarium (%62), P. oleracea (%52) ve A. retroflexus (%48) olarak bulunmuştur. Yoğunlukları en yüksek yabancı otlar ise S. halepense (24,24 bitki/m2), C. arvensis (9,105 bitki/m2), X. strumarium (5,115 bitki/m2), P. oleracea (3,05 bitki/m2), A. retroflexus (1,82 bitki/m2) olarak tespit edilmiştir. Ankete katılım gösteren çiftçilerin %45'i domates ekim alanlarında en büyük sorunun yabancı otlar olduğunu, çiftçilerin %80'i tarlalarda yabancı otun çok yoğun olduğunu, ayrıca çiftçilerin %70'i yabancı otların verim üzerinde çok önemli olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca çiftçilerin domates ekim alanlarında en fazla sorunlu olarak gördükleri yabancı ot türlerinin S. halepense (%80), P. oleracea (%74), X. strumarium (%73) olduğunu bildirmişlerdir. Ankete katılım gösteren çiftçilerin %70'i domates yetiştiriciliğinde kimyasal mücadele yapmadıklarını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the weed species, frequency and density of weeds in the tomato planting areas of Iğdır province in 2021, as well as the approaches of the farmers in the region to solve the weed problems, and control methods. Surveys were carried out in 25 tomato planting areas. In addition, a 23- questionnaire survey study was conducted with 100 farmers engaged in tomato cultivation. In the results of weed surveys; a total of 32 weed species belonging to 13 families, including 2 parasites, 1 narrow-leaved and 10 broad-leaved weeds were identified. According to the weed species included, the largest families were found to be Poaceae (6 species), Asteraceae (5 species), and Brassicaceae (5 species). The most abundant weeds were S. halepense (82%), C. arvensis (66%), X. strumarium (62%), P. oleracea (52%) and A. retroflexus (48%). The weeds with the highest densities were determined as S. halepense (24.24 plants/m2), C. arvensis (9.105 plants/m2), X. Strumarium (5.115 plants/m2), P. oleracea (3.05 plants/m2) and A. retroflexus (1.82 plants/m2). 45% of the farmers who participated in the survey stated that the biggest problem in tomato planting areas is weeds, 80% of the farmers stated that weeds are very dense in the fields, and 70% of the farmers stated that weeds causes very high yield losses. In addition, they reported that the most problematic weed species in tomato cultivation areas were S. halepense (80%), P. oleracea (74%), X. strumarium (73%). 70% of the farmers participating in the survey stated that they do not use chemical weed control in tomato cultivation.