İnsülin kalemi kullanan diyabet hastalarının insülin kalemi kullanımı bilgi ve davranış durumları
Knowledge and behavioral status of insulin pen use of insulin PEN user diabetes patients
- Tez No: 758227
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Trabzon Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
GİRİŞ: Diabetes Mellitus (DM) hastasının günlük olarak çok sayıda öz yönetim kararı alması ve karmaşık olabilecek tedavileri uygulaması gerekir. Etkin bir diyabet öz yönetimi için birey yeterli bilgi birikimine ve yeterli öz bakım becerisine sahip olmalıdır. Bu çalışmada, insülin kalemi kullanan DM hastalarının insülin kalemi kullanımı hakkındaki bilgi ve davranış durumlarını değerlendirmeyi amaçladık. MATERYAL VE METOD: Çalışma, 29.06.2022 ile 15.08.2022 tarihleri arasında yürütülen gözlemsel tipte kesitsel bir araştırmadır. Araştırmacılar tarafından literatür taranarak oluşturulan anket formu, SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji polikliniğine başvuran insülin kalemi kullanan 169 DM hastasına uygulanmıştır. Bu anket formu ile katılımcıların sosyodemografik özellikleri, DM ile ilişkili durumları ve insülin kalemi kullanımı hakkındaki bilgi ve davranış durumları sorgulanmıştır. BULGULAR: Katılımcılarımıza sorulan 22 bilgi sorusunda doğru cevap sayısı ortancası 18 4 (%81,8), doğru uygulama sayısı ortancası 17 4 (%77,3) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: The Diabetes Mellitus (DM) patient needs to make many self-management decisions daily and apply treatments that can be complex. For an effective diabetes self-management, the individual should have sufficient knowledge and adequate self-care skills. In this study, we aimed to evaluate the knowledge and behavior of DM patients using insulin pen about insulin pen use. MATERIAL AND METHODS: Our study is an observational type cross-sectional study conducted between 29.06.2022 and 15.08.2022. The questionnaire form, which was created by the researchers by scanning the literature, was applied to 169 DM patients using an insulin pen who come to the SBU Trabzon Kanuni Training and Research Hospital Endocrinology polyclinic. With this questionnaire, the sociodemographic characteristics of the participants, their DM related status, and their knowledge and behavior about the use of insulin pen were questioned. RESULTS: The median number of correct answers in 22 knowledge questions asked to our participants was 18 4 (81.8%), and the median number of correct applications was 17 4 (77.3%).