Demokrat Parti Dönemi iktisat politikalarının iktisadi popülizm açısından değerlendirilmesi
Evalation of the Democratic Party Period economic policies in terms of economic populism
- Tez No: 758237
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Demokrat Parti (DP) dönemi Türk demokrasi tarihinde çok önemli bir yer tutmuştur. Sadece siyasal açıdan değil ekonomik ve sosyal açıdan da birçok ilki içinde barındıran bir dönem olmuştur. Demokrat Parti dönemini farklı kılan özellik kendinden önceki tek parti döneminden tamamen farklı ve bağımsız ekonomik ve siyasal politikalar izlenmiş olmasıdır. İzlenen politikalarda en dikkat çekici olanlar ekonomi alanında gerçekleşmiştir. Uygulanan ekonomi politikaları gerçeklikten ve gereklilikten uzak popülist politikalar olarak değerlendirilerek eleştirilmiştir. Tam anlamıyla iktisadi popülizmle bu dönemde tanışılmış, ekonomi politikaları da bu popülizm çerçevesinde şekillendirilmiştir. DP iktidarının ilk yıllarında olumlu şartlar neticesinde özellikle tarım politikalarında başarı kaydedilmiş ve olumlu sonuçlar alınmıştır. Bu durum ekonomide iyi bir izlenim yaratsa da olumlu koşulların ortadan kalkmasıyla popülist iktisat politikaları da gözle görülür hale gelmiştir. 1950-1960 yılları arasında uygulanan ekonomi politikalarının belirlenmesinde iç unsurlar kadar dış unsurlar da belirleyici olmuştur. Özellikle tarım ve sanayi politikalarında yabancı devletler ve uluslararası kuruluşların etkisi büyük olmuştur. Batılı devletler ve uluslararası kurumların önerileriyle tarım üzerinden büyümeyi ve kalkınmayı önceleyen, sanayinin ikinci plana atılmasını öngören politikalar devreye sokulmuştur. Bu baskılar da DP hükümetini iktisadi popülizme sürüklemiştir. Nüfusun çoğunluğunu kırsal kesimde yaşayanların oluşturması ve bu kesimi önceleyen politikalar uygulanması tarımsal nüfusun memnuniyetini artırmış ve bu politikalar da oy potansiyeline dönüştürülmüştür. Bu çalışmada Demokrat Parti dönemi ekonomi politikaları önceki hükümetlerin uyguladığı ekonomi politikaları ile karşılaştırılmış ve dönemin ekonomi politikalarının başarısı ya da başarısızlığı değerlendirilmiştir. Bu dönemde uygulanan ekonomi politikalarının hangilerinin popülist politikalar olarak değerlendirilebileceği açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmada iktidarın ilk yıllarında uygulanan tarım politikaları ve sonrasında uygulanan bazı para ve maliye politikalarının iktisadi popülizm olarak değerlendirilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
e Democratic Party period has had very important place in the history of Turkish democrasy. It was a period that included many firsts not only politically but also economically and socially. What makes the Democratic Party period different is that it followed completely different and independent economic and political policies from the previous one-party period. The most striking ones in the policies followed were in the field of economy. The economic policies implemented were criticezd as populist policies far from reality and necessity. Fully economic populism was introduced in this period, and economic policies were shaped within the framework of this populism. In the first years of the DP government, as a result of positive conditions, success was achieved especially in agricultural policies and positive results were obtained. Although this situation created a good impression in the economy, populist economic policies became visible as the positive conditions disappeared. In determining the economic policies implemented between the years 1950-1960, external factors as well as internal factors were determinative. In particular, the influence of foreıgn states and international organizations in agricultural and ındustrial policies has been great. With the suggestions of Western states and international institutions, policies that prioritize growth and developmnet over agriculture and that put the industry in the background have been put into effect. These pressures also dragged the DP government into economic populism. The fact that the majority of the population is living in rural areas and the implementation of policies that proritize this segment has increased the satisfaction of the agricultural populatıon and these policies have been transformed into voting potential. In this study, the economic policies of the Democratic Party period were compared with the economic policies of the previous governments and the success or failure of the economic policies of the period was evaluated. It has been tried to explain which of the economic policies implemented in this period can be considered as populist policies. In the study, it was concluded that the agricultural policies implemented in the first years of the government and some monetary and fiscal policies implemented afterward can be evaluated as economic populism.