II. Dünya Savaşı sonrası iktisat politikası arayışlarında Demokrat Parti anlayışı
Democratic party understanding in post-World War II search for economy policy
  1. Tez No: 92029
  2. Yazar: SERAP DURUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ II. DÜNYA SAVAŞI SONRASI İKTİSAT POLİTİKASI ARAYIŞLARINDA DEMOKRAT PARTİ ANLAYIŞI Serap DURUSOY İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kasım 1999 Danışman : Prof. Dr. Burhan ERDEM Doktora tez konusu olarak“//. Dünya Savaşı sonrası iktisat Politikası Arayışlarında Demokrat Parti Anlayışı”isimli çalışmayı seçişimde söz konusu bu donemin politik ve ekonomik yönden önemli değişimlere sahne olması etkili olmuştur. Devletin ekonomiye müdahalesinin azaltılması, ekonomik etkinliğinin kaldırılması ve KİT'lerin sorununu çözmeye ilişkin politikaların ağırlık kazandığı son yıllarda bu politikaların savunucusu olarak 1950'den 1960'a kadar iktidarda kalan Demokrat Parti'nin bu konudaki görüş ve uygulamalarının gözden geçirilmesinin yararlı olacağı düşünülmüştür. Her ne kadar çalışma 2.Dünya Savaşı sonrası olarak adlanduılmışsa da Demokrat Parti öncesi dönemde uygulanan ekonomi politikaları da göz ardı edilmemiştir. özellikle Demokrat Parti'nin muhalif olduğu ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin programında yer alarak ; oradan da Anayasa' ya aktarılan devletçi ekonomi politikasının Türkiye'nin şartlarına göre değişen ilkeleri, ve kuralları ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmada bir dönemin iktisat politikasının incelenmesinden öte döneme damgasını vurmuş Adnan Menderes'in iktisadi yapılaşmadaki yerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ancak bu yapılırken Demokrat Parti'nin çok partili hayata geçişin bir simgesi olması nedeniyle siyaset sahnesi göz ardı edilmemiştir. Siyasal ve ekonomik gelişmelerin birlikte ele alındığı çalışma.ekonomik uygulamaların politik gelişmelerden ne şekilde etkilendiğini de ortaya koymaktadır. Bu bağlamda tahlillerde büyük ölçüde hükümet programlarından, beyanatlardan siyasal ve sosyal bilimler alanında daha önce çalışılmış eserlerden faydalamlmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT DEMOCRATIC PARTY UNDERSTANDING IN POST- WORLD WAR 11 SEARCH FOR ECONOMY POLICY Serap DURUSOY Majör Disipline of Economics Anadolu University Institute of social Sciences, November 1999. Advisor : Prof. Dr. Burhan Erdem In choosing as the topic of doctoral thesis the study entitled“Democratic Party Understanding in Post - World War 11 search for Economy Policy”, the act mat the era in question was the political and economic aspect has been of infwence. As the policies towards reducing the state's intervention in economics, ceasing its economic activity, and solving SEE' s problems have been of incereased attention recently, the consideration has been that it would be of benefit to review the respective opinions and practices by the Democratic party, the suling party during the period between 19S0 and 1960, which had been the supporter of such policies. Despite the restriction of the study by the post - World War 11 era, such policies as excercised dwing flic pre - Democratic - Party era have not been iqnored for twenty purposes. The effort has been towards putting forward the principles and rulves, with their changing nature depending on conditions prevailing in Turkey, that have been employed by the statist economy policy which was opposed by the Democratic Party in Particular, contained in the programme of the Republican People's Party ( CHPX and men incorporated in the constitution. The study aims at determining the role that Adnan Menderes, who made his mark on that period, played in economic structuraliration rather man examining the economy policy of a certain period. The political scene, however, has not been iqnored, either, in pursuance of such approach as DP had been a symbol of tramition to multi - bom political and economic developments further aims at displaying to what extent the economic practices were influenced by political thoughts. The analyses, in this context, make use mainly of government programmes, and statements as urell as thase works mat had been previously employed in the field of social sciences.