1950-1960 Dönemi'nde Türkiye'de izlenen iktisat politikalarının analizi
Analysis of ekonomic politic practices during 1950-1960 in Turkey
- Tez No: 221197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİR EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Türkiye ekonomisinin 1950-1960 yılları arasındaki iktisat politikalarının incelendiği bu çalışmada bu politikaların ülke içi dinamiklerden etkilenmiş olmasının yanı sıra köklerinin II. Meşrutiyet Dönemi'ne kadar gittiği, Birinci Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşı, Lozan Anlaşması, Büyük Buhran, İkinci Dünya Savaşı ve Kore Savaşı gibi olaylardan etkilendiği belirlenmiştir. Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet'in sağlam iktisadi temeller üzerine oturtulmasında gösterdiği özen, her dönemde olduğu üzere, çalışmanın kapsadığı dönemde de kendisini belli etmektedir.İktisat politikalarının İkinci Dünya Savaşı sonrası galip devletlerin iktisadi kavram ve görüşleri çerçevesinde şekillenmesi ile Sovyet yayılmacılığının tehdidi altında serbest ticaret ekonomisinin oluştuğu bir dönemde rekabet eden iki partiden Demokrat Parti, bu araştırma döneminin iktidar partisidir. Demokrat Parti'nin bu ayrıcalığı, ülkeyi liberal uygulamalara ve çok partili parlamenter düzene dönemin gereği olarak hazırlayan rakibi Cumhuriyet Halk Partisi'ne göre yeni bir parti olması ve onun geçmişindeki devletçi uygulamaların diyetine tabi olmaması olabilir.Demokrat Parti liberal uygulamaları hazmederek uygulamak yerine hızlı davranınca ülkenin ekonomisi sallantılara maruz kalmıştır. Böyle bir sallantıyı göze almış olan Demokrat Parti için daha itidalli bir politika seçilmiş olsaydı ülke için daha iyi olurdu demek mümkündür.Demokrat Parti ulusal iktisat politikası olan karma ekonomi politikası çerçevesinde bir iktisat politikası uygulayarak, önceki dönem iktisat politikalarından etkilenerek, sonra gelenleri de etkileyerek Türk İktisat Tarihi'ndeki yerini almıştır. İddialı hedefleri yüzünden yaptığı hatalarda ısrar eden Demokrat Parti'nin iktisat politikaları son planda batılı devletlerin dış yardımları kısması sonucu parasal bir sıkıntı ile kuşatılmış ve ülkenin içine girdiği gergin bir ortamda partiye iktidardan el çektirilmiştir.İstanbul, 2008Zeki Erdoğan
Özet (Çeviri)
In this thesis, which are analysed the economy policies in Turkish economy during 1950-1960,it is ascertained that these policies had been affected by domestic dynamics together with Constitutional Monarchy II,World War I, Turkish War for Independance, Treaty of Lausanne, the Great Depression, World War II and Korea War. The diligence of Atatürk which he wanted to have a strong economy and made on effort for it, shows itself in this work too.Democratic Party, which was a rival party between two parties on time of free economy which was affected triumphant nationals after World War II and Soviet treatment, is a governing party of this searching period. This prilivege of Democratic Party could be being a new party and refusing statism over against Republican People?s Party, which set up the country multiparty system and liberalism.Democratic Party was so fast with application of liberal economy instead of assimilating liberal policies because of this reason Turkish economy faced vulnerable to recession. It is possible to say that, it could be better for country to choose a careful policy for Democratic Party which ventured the crises like this.Democratic Party came up in Turkish Economic History by executing economic policies which were mixed economic policies and national economic policies, influenced by previous economic policies and affecting the next policies. Democratic Party insisted on errors and encountered financial crises by westernize goverments and was thrown out power in tense situation.İstanbul, 2008Zeki Erdoğan