İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin okuma eğilimlerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
Examination of reading dispositions of elementary school fourth grade students according to some veriables
  1. Tez No: 758242
  2. Yazar: OĞUZHAN DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL ÇELİKTÜRK SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin okuma eğilimlerinin bazı değişkenlere (cinsiyet, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, ayda okunulan kitap sayısı ve okul kütüphanesi dışındaki kütüphane kullanımları) göre incelenmesidir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada iki ayrı çalışma grubu belirlenmiştir. Birinci çalışma grubu Açımlayıcı Faktör Analizi'ni (AFA), ikinci çalışma grubu Doğrulayıcı Faktör Analizi'ni (DFA) gerçekleştirmek amacıyla seçilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde ve 2021-2022 eğitim-öğretim yılı birinci döneminde Burdur il merkezindeki devlet ilkokullarında öğrenim görmekte olan basit seçkisiz örnekleme ile seçilen okullardaki dördüncü sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen“Öğrenci Tanıma Formu”ve“Okuma Eğilimi Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizi, IBM SPSS Statistics ve IBM SPSS AMOS paket programları ile yapılmıştır. Okuma Eğilimi Ölçeği'nin Cronboach Alfa güvenirlik katsayısı 0,934 olarak hesaplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde Bağımsız Örneklem t Testi, ANOVA ve betimsel istatistik kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda, öğrencilerin okuma eğilimleri ile cinsiyet, anne eğitim düzeyi ve baba eğitim düzeyi arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Öğrencilerin okuma eğilimleri ile ayda okudukları kitap sayıları ve okul dışı kütüphane kullanımlarına arasında anlamlı bir fark belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the reading disposition of fourth grade elementary school students according to some variables (gender, mother's education level, father's education level, number of books read per month and out-of-school library use). Relational screening model was used in the research. Two separate working groups were identified in the study. The first working group was selected to perform the Exploratory Factor Analysis (AFA) and the second working group was selected to perform the Confirmatory Factor Analysis (DFA). The study group of the study consists of the fourth grade students in the schools selected by simple random sampling who are studying in the public primary schools in the city center of Burdur in the second semester of the 2020-2021 academic year and in the first semester of the 2021- 2022 academic year. The data of the study were collected with the“Student Recognition Form”and“Reading Disposition Scale”developed by the researcher. Data analysis was done with IBM SPSS Statistics and IBM SPSS AMOS package programs. The Cronboach Alpha reliability coefficient of the Reading Disposition Scale was calculated as 0,934. Independent Sample t Test, One Way Analysis of variance and descriptive statistics were used to analyze the data. At the end of the study, no significant difference was found between students' reading tendencies and gender, mother's education level and father's education level. However, a significant difference was determined between the reading disposition of the students and the number of books they read per month and their out-of-school library use.