Killing family of tensors and hidden symmetries
Killing tensör ailesi ve saklı simetriler
  1. Tez No: 758251
  2. Yazar: OKAN GÜNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ÖZGÜR SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezde, uzayzaman simetrileri ve bu simetrilerle bağdaştırılabilen Killing tensör ailesi incelenmiştir. Killing tensör ailesi bileşenleri arasındaki ilişkiler verilmiştir. Uzayzamanlarda korunan yükler tartışılmıştır. 4, 5, 6, 7 ve 8 boyutlu Myers-Perry uzayzamanlarında, Killing-Yano tensörlerden oluşturulan Kastor-Traschen akımı kullanılarak korunan yükler bulunmuştur. Ayrıca, dönme parametresine sahip Kerr benzeri uzayzamanlar için genel bir metrik çalışılmıştır. Bu metriklerin ortak bir (açıkorur) Killing-Yano tensörü olduğu ve Hamilton-Jacobi denkleminin ayrılabilir olduğu gösterilmiştir. Ayrılabilirlik ve Killing-Yano tensöründen elde edilebilecek olan Killing tensör kullanılarak, hareketin Carter sabiti bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the symmetries of the spacetimes and symmetry related Killing family of tensors are investigated. The relations between the members of the Killing family of tensors are given. Conserved gravitational charges for the spacetimes are discussed. We calculated conserved charges for Myers-Perry spacetimes using the conserved Kastor-Traschen current obtainable from Killing-Yano tensors in 4, 5, 6, 7, and 8 dimensions. We also studied a Kerr-like metric for rotating spacetimes. We showed that they share a common (conformal) Killing-Yano tensor and that the Hamilton-Jacobi equation separates. We found Carter's fourth constant of motion using the separability and using Killing tensors obtainable from the Killing-Yano tensor.