İnci Aral'ın Şarkını Söylediğin Zaman adlı romanında söz varlığı
İnci Aral's voice in the novel When You Sing the Song
  1. Tez No: 758272
  2. Yazar: KUTLAY TAZEGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN GÜLLÜDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 549
Özet
Bu tez, İnci Aral'ın Şarkını Söylediğin Zaman adlı 235 sayfalık romanının söz varlığı ögelerini tespit etmek amacıyla hazırlanmıştır. Şarkını Söylediğin Zaman adlı romanı hüzünlü bir dönemi ve yaşanmamış bir aşkın hikayesini anlatırken çalışmamızda yazarın“Şarkını Söylediğin Zaman'' adlı romanın sözvarlığı öğeleri bakımından incelemesi yapılmış ve değerlendirilmiştir. Çalışma Giriş, Birinci Bölüm, İkinci Bölüm, Üçüncü Bölüm ve Sonuç olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, problem durumu ortaya konulmuş, hedeflenen amaçlar sıralanmıştır. Yöntem bölümünde nitel araştırma yöntemi tanıtılıp, teknik bölümünde ise doküman inceleme tekniği kullanıldığı belirtilip verilerin analizi için içerik analizi yöntemine başvurulmuştur. Birinci bölümde İnci Aral'ın hayatı, eserleri ve aldığı ödüller tanıtılmış, ”Şarkını Söylediğin Zaman" adlı eserin özeti verilmiştir. İkinci bölümde sözvarlığı öğeleri kavram alanı bakımından tasnif yapılmıştır. Üçüncü bölümde atasözleri ve deyimler, ikilemeler, birleşik filler ve gramatikel indeks verilmiştir. Sonuç bölümünde ise çalışmada tespit edilen bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis has been prepared to determine the vocabulary elements of İnci Aral's 235-page novel, When You Sing Your Song. While his novel“The Time You Sing Your Song”tells about a sad period and the story of a love that has not been experienced, in our study, the author's novel“When You Sing Your Song”has been analyzed and evaluated in terms of vocabulary elements. The study consists of 4 parts: Introduction, First Part, Second Part, Third Part and Conclusion. In the introductory part, the problem situation is revealed and the targeted objectives are listed. In the method section, the qualitative research method was introduced, and in the technical section, it was stated that the document analysis technique was used, and the content analysis method was used for the analysis of the data. In the first chapter, İnci Aral's life, works and awards were introduced, and a summary of the work“When You Sing Your Song”was given. In the second part, vocabulary items are classified in terms of concept area. In the third chapter, proverbs and idioms, reduplications, compound verbs and grammatical index are given. In the conclusion part, the findings determined in the study were evaluated.