COVID-19 geçiren yaşlılarda kişiselleştirilmiş tele-beslenme danışmanlığının beslenme durumuna etkisi
The effect of personalized tele-nutrition counseling on nutrition status in the elderly with previous COVID-19
  1. Tez No: 758281
  2. Yazar: DENİZ KORKUT GENÇALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVNAZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Geriatri, Nutrition and Dietetics, Geriatrics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geriatri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Araştırma COVID-19 nedeniyle hastanede yatarak tedavi gören ve taburcu olan yaşlılarda telefonla beslenme eğitimine ek olarak verilen kişiselleştirilmiş tele-beslenme danışmanlığının etkinliğini ve beslenme durumu üzerine etkisini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Tek merkezli ve randomize kontrollü çalışmaya 42 hasta dahil edilmiştir. Kontrol grubuna beslenme eğitimleri, girişim grubuna ise eğitimlere ek tele-beslenme danışmanlığı hizmeti verilmiştir. Araştırmada veri telefonla görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Hastaların sosyodemografik özellikleri, sağlık ve beslenme öyküleri, gastrointestinal semptomları, antropometrik ölçümleri ve ayrıca girişim grubundaki hastaların besin tüketim kayıtları alınmıştır. Malnütrisyon durumunu belirlemek için Mini Nütrisyonel Değerlendirme Kısa Form (MNA-SF) ve beslenme alışkanlıklarını belirlemek için Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (MEDAS) kullanılmıştır. Ölçekler eğitim öncesi, eğitim sonrası 1. hafta ve eğitim sonrası 4. haftada uygulanmış ve beslenme durumlarında meydana gelen değişim değerlendirilmiştir. Çalışmada her iki gruptaki hastaların MNA-SF puanının eğitim sonrası 1. haftada ve 4. haftada eğitim öncesine göre anlamlı olarak arttığı görülmüştür (p0.05), girişim grubundaki hastaların eğitim öncesi puanına (8.4±1.88) kıyasla eğitim sonrası 1.haftadaki (10.5±1.54) ve eğitim sonrası 4.
Özet (Çeviri)
The study was planned in order to determine the effectiveness of personalized tele-nutrition counseling, that is given in addition to telephone nutrition training, and its effect on the nutritional status of the elderly who hospitalized and discharged due to COVID-19. Forty-two patients were included mono-center and randomized controlled trial. Nutrition training was provided to control group, and tele-nutrition counseling was provided to the intervention group in addition to nutrition training. In the study data were collected by telephone interview method. Sociodemographic characteristics, health and nutrition histories, gastrointestinal symptoms, anthropometric measurements of all patients and also food intake records of the patients in the intervention group were obtained. The Mini Nutritional Assessment Short Form (MNA-SF) was used to determine the malnutrition status and the Mediterranean Diet Adherence Screener (MEDAS) was used to determine eating habits. The scales were applied before training, at the 1st and 4th weeks after training, and the changes in the nutritional status were examined.