Diş fırçalamanın yeni nesil akıcı kompozitlerin yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertliğine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of tooth brushing on the surface rougness and microhardness of the new generation flowable composites
- Tez No: 758288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AYBALA OKTAY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Diş Hastalıkları Tedavisi ve Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kompozit restorasyonların yüzey kalitesi, restorasyonun başarısında rol oynayan önemli faktörlerden biridir. Pürüzsüz bir yüzey; plak birikimini ve yüzey renklenmesini azaltarak, sağlıklı periodonsiyumu korur, restorasyonun kullanım süresini uzatır ve restorasyonun estetik özelliklerinin uzun süre devamını sağlarken, yüzey sertliği çizilme ve aşınmaya karşı direnci arttırdığı gibi, materyalin çeşitli kuvvetler karşısında kolayca deforme olmasını da önleyerek klinik başarıyı etkilemektedir (1). Oral ortamla temas halinde ve fırçalama mekanizması sonucunda, kompozit rezinler aşınmakta ve restorasyonların yapısı da yüzeysel olarak etkimektedir. Son yıllarda yüksek doldurucu oranına sahip“yüksek oranda doldurulmuş akışkan kompozit”veya“enjekte edilebilir kompozit”olarak adlandırılan, polimerizasyon büzülmesi/stresi azaltılmış ve iyileştirilmiş mekanik özelliklere sahip akışkan kompozitler piyasaya sürülmüştür (2-4). Geleneksel kompozitlerle karşılaştırıldığında viskozitesi düşük olmasına rağmen, yüksek oranda doldurucu içerir, fiziksel ve mekanik özellikleri iyileşmiştir ve yük alacak alanlarda dahi kullanılabilir. Çalışmamızın amacı, diş fırçalamanın yeni nesil yüksek doldurucu içeren akışkan kompozitlerin yüzey pürüzlülüğü ve yüzey sertliği üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmamızda, Gaenial Injectable Flow, (GC, Tokyo, Japan), Estelite Universal Flow Super Low A2 (Tokuyama Dental, Japan); Filtek Supreme Flowable A2 (3M, USA), Omnichroma Flow, One Shade (Tokuyama Dental, Japan); Filtek Universal Restorative A2 (3M, USA) olmak üzere 5 farklı rezin esaslı kompozit kullanıldı. Kompozit örnekler için 10mm x 2 mm silikon kalıplar kullanılarak 50 adet örnek hazırlandı ve tüm örneklerin tek bir yüzeyi Shofu Super Snap Rainbow cila diskleri (SHOFU INC,JAPAN ) ile polisajlandı. Hazırlanan örnekler, içerisinde distile su bulunan ependorf tüplerine tek tek konularak etüv (FN 500, Nüve) içerisinde 37 o C 24 saat bekletildi. Disk şeklinde örneklerden her bir örnek; şarj edilebilir diş fırçasının kullanıldığı sabit bir düzeneğe yerleştirildi. Her bir gruptaki örnekler 1:2 oranında hazırlanmış diş macunu/su karışımının (EN ISO 14569-2007) bulunduğu bir kaba konuldu. Bütün örnekler 3 ay ve 6 aylık fırçalamayı simüle edecek şekilde 9 ve 18 dakika süreyle fırçalandı. Her bir fırçalama periyodundan sonra yüzey pürüzlülüğü, mikrosertlik değeri tekrar ölçülerek kaydedildi. Çalışmamızda Vicker's metoduyla yapılan başlangıç,3.ay ve 6.ay yüzey sertliği ölçümlerine göre, tüm kompozit grupları için mikrosertlik değeri fırçalama periyotları arasında zamana bağlı istatiksel olarak anlamlı olacak şekilde azaldı. Tüm zaman dilimlerinde en yüksek ortalama mikrosertlik değeri Filtek Universal Restorative kompozit grubunda, en düşük ortalama mikrosertlik değeri ise Geanial Universal İnjectable kompozit grubunda elde edildi. Profilometre ile yapılan yüzey pürüzlülüğü ölçümlerine göre, tüm kompozit gruplarının yüzey pürüzlülüğü fırçalama süresine bağlı olarak istatiksel olarak anlamlı şekilde arttı. Yüzey pürüzlülüğündeki artışta kompozit grupları arası istatiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmedi. İstatiksel olarak anlamlı bir fark olmamasına karşın, başlangıç ve 6 ay sonunda, en yüksek yüzey pürüzlülüğü değerin Filtek Supreme Flowable grubunda, en düşük yüzey pürüzlülüğü değeri ise Filtek Universal Restorative grubunda gözlendi. Çalışmamızın sonucuna göre, yeni nesil akıcı kompozitlerde fırçalama süresine bağlı olarak yüzey pürüzlülüğü artmakta, mikrosertlik ise azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The surface quality of composite restorations is one of the important factors that play a role in the success of the restoration. A smooth surface reduces plaque accumulation and surface discoloration, protects the healthy periodontium, prolongs the lifetime of the restoration and ensures the long-lasting aesthetic properties of the restoration. Surface hardness increases resistance to abrasion and affects clinical success by preventing the material from being easily deformed against forces. In contact with the oral environment and as a result of the brushing mechanism, the composite resins erode and the surface structure of the restorations is affected. In recent years, flowable composites with high filler ratio, called“high filler flowable composite”or“injectable composite”, with reduced polymerization shrinkage/stress and improved mechanical properties have been produced. Compared to conventional composites, although its viscosity is low, it contains a high amount of filler, its physical and mechanical properties are improved and it can be used even in areas that will receive loads. The aim of our study is to examine the effect of tooth brushing on the surface roughness and surface hardness of new generation high filler-containing flowable composites. In our study, Gaenial Injectable Flow, (GC, Tokyo, Japan), Estelite Universal Flow Super Low, A2 (Tokuyama Dental, Japan); Five different resin-based composites were used: Filtek Supreme Flowable, A2 (3M, USA), Omnichroma Flow, One Shade (Tokuyama Dental, Japan), Filtek Universal Restorative, A2 (3M, USA). For composite samples, 50 samples were prepared using 10mm x 2mm silicone molds and a single surface of all samples was polished with Shofu Super Snap Rainbow polishing discs (SHOFU INC, JAPAN). The prepared samples were placed one by one in eppendorf tubes containing distilled water and kept in an oven (FN 500, Nuve) at 37°C for 24 hours. Each sample from the disk-shaped samples; It was placed in a fixed arrangement in which a rechargeable toothbrush was used. The samples in each group were placed in a container containing a 1:2 ratio of toothpaste/water mixture (EN ISO 14569-2007). All specimens were brushed for 9 and 18 minutes, simulating 3-month and 6-month brushing. After each brushing period, surface roughness and microhardness were measured and recorded again. According to the initial, 3rd and 6th month surface hardness measurements made by Vicker's method in our study, the microhardness value for all composite groups decreased statistically significantly depending on time between brushing periods. The highest average microhardness value was obtained in the Filtek Universal Restorative composite group, and the lowest average microhardness value was obtained in the Geanial Universal Injectable composite group in all time periods. According to the surface roughness measurements made with the profilometer, the surface roughness of all composite groups increased statistically significantly depending on the brushing time. No statistically significant difference was observed between the composite groups in the increase in surface roughness. Although there was no statistically significant difference, the highest surface roughness value was observed in the Filtek Supreme Flowable group and the lowest surface roughness value was observed in the Filtek Universal Restorative group at the beginning and at the end of 6 months. According to the results of our study, surface roughness increases and microhardness decreases depending on the brushing time in new generation flowable composites.