Bir kalkınma göstergesi olarak İslamilik endeksi
Islamicity index as a development indicator
  1. Tez No: 758294
  2. Yazar: İSMAİL ÇAĞRI AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Ekonomi kavramı, insanlığın ortaya çıkışından günümüze varlığını sürdüren bir realitedir. İnsanlar, en temel güdülerinden olan hayatta kalma dürtüsüyle birbirleriyle olan etkileşimlerinde en ilkel formdan en güncel forma kadar bu realiteyi yaşamışlardır. Bu çalışmanın temel amacı İslamilik Endeksi'nin (Islamicity Index) bir kalkınma göstergesi olarak kullanılabileceğinin sınanmasıdır. Bu amaç kapsamında İslamilik Endeksi'nin temel yapısının analiz edilmesi, coğrafi bölgeler ile ilişkisinin analiz edilmesi, diğer ekonomik sınıflama türleriyle karşılaştırılmasının yapılması gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma kapsamında hem parametrik hem de parametrik olmayan araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Bu yöntemler, korelasyon analizleri, fark testleri ile kümeleme analizleridir. Araştırma dönemi 2000 ile 2020 yılları arasındadır. Araştırma sonuçları, İslamilik Endeksi değerlerinin kıtalar bağlamında farklılık gösterdiği, ülkelerin homojen ve heterojen niteliklerini belirlemede etkili olduğu ve bir kalkınma göstergesi olarak kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of economy is a reality that has existed since the emergence of humanity. Humans have lived this reality from the most primitive form to the most up-to-date form in their interactions with each other, with the urge to survive, which is one of their most basic instincts. The main purpose of this study is to test whether the Islamicity Index can be used as a development indicator. Within the scope of this purpose, the analysis of the basic structure of the Islamicity Index, the analysis of its relationship with geographical regions, and its comparison with other types of economic classification were carried out. In this research, both parametric and non-parametric research methods were used. These methods are correlation analysis, difference tests and clustering analysis. The research period is between 2000 and 2020. The results of the research have shown that Islamicity Index values differ in the context of continents, are effective in determining the homogeneous and heterogeneous characteristics of countries and can be used as a development indicator.