Motosikletli kuryelerin COVID-19 pandemisi döneminde iş sağlığı güvenliği koşulları ve iş güvencesizliği düzeyi
Occupational health and safety conditions and level of job insecurity of motorcycle couriers during the COVID-19 pandemic
- Tez No: 758349
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NACİ YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Tanımlayıcı tipte olan bu çalışma ile Tüm Anadolu Motosikletli Kuryeler Federasyonu üyelerinin, COVID-19 pandemisi döneminde iş sağlığı ve güvenliği koşulları ile iş güvencesizliği düzeylerinin saptanması amaçlanmıştır. 2021 yılı Kasım ayı boyunca, çevrimiçi veri toplama formu ile sürdürülen araştırmaya 18 farklı şehirden 269 kişi katılmıştır. Katılımcıların %97'si erkektir, yaşlarının ortancası 30'dur, %17,8'i iki yıldan az süredir motosikletli kurye olarak çalışmaktadır. %16'sının sosyal güvencesi bulunmamakta, %24,2'si kendi adına çalışma yapmaktadır. %17,5'inin kendisi, %70,3'ünün iş arkadaşları COVID-19 tanısı almıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study aimed to determine the occupational health and safety conditions and job insecurity of 'All Anatolian Motorcycle Couriers Federation' members while working as motorcycle couriers and to evaluate the impact of the COVID-19 pandemic on working conditions. In November 2021, 269 people from 18 different districts participated in the research conducted with the online form. 97% of the participants were male and the median age of all participants is 30. 17.8% have been working as a motorcycle courier for less than two years coinciding with the pandemic period. The frequency of the participants who don't have social security is 16% and 24.2% worked on their behalf. The frequency of those diagnosed with COVID-19 is 17.5%, and among those who state that there was someone diagnosed with COVID-19 among their colleagues is 70.3%.