Pandemi sürecinin kentsel kamusal mekânlara sosyo-psikolojik yansıması: Erzurum örneği
Socio-psychological reflection of the pandemic process in urban public spaces: The case of Erzurum
  1. Tez No: 758371
  2. Yazar: ŞEBNEM ZEKİYE KOKARCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNA BATUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Amaç: Bu çalışmada kentsel kamusal mekânların Erzurum'da yaşayan kullanıcılar tarafından pandemi öncesi ve sonrası kullanım düzeyleri irdelenerek yeterlilik, esneklik, bağışıklık ve dirençlilik kavramları çerçevesinde değerlendirilmesi ve elde edilen sonuçlar dahilinde pandemi gibi kriz süreçlerine karşı dirençli kentsel kamusal mekânların tasarlanması konusunda öneriler sunulması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada iki aşamalı yöntem uygulanmıştır. İlk aşamada pandemi-kentsel kamusal mekân-insan ilişkisinin literatür taraması yapılmıştır. Bu kapsamda Erzurum kentinden seçilen çalışma alanlarının mekânsal analizleri, saha gözlemleri ve anket sonuçları ile pandemi öncesi ve sonrası kullanım değişikliği tespit edilmiştir. İkinci aşamada ise ilk aşamada elde edilen veriler, yazar tarafından oluşturulan“Kentsel Kamusal Mekânda Mekânsal Kalite ve Dirençlilik Matrisi”kapsamında analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Matriste verilen bileşenler, kentsel kamusal mekânların kalitesine ve dirençliliğine sağladığı katkıya ve önem seviyesine göre puanlandırılarak seçilen kentsel kamusal mekânların dirençlilik puanları hesaplanmıştır. Bulgular: Yürütülen çalışmalar sonucunda elde edilen verilere ve Erzurum kentinden seçilen kentsel kamusal mekânların matris analizlerine göre Havuzbaşı Kent Meydanı'nın pandemi sürecine karşı dirençsiz olduğu, Yakutiye Meydanı'nın ve Recep Tayyip Erdoğan Rekreasyon Alanı'nın pandemi sürecine karşı orta dirençli olduğu, Erzurum Kalesi Kültür Yolu'nun ve Olimpiyat Parkı'nın ise pandemi sürecine karşı dirençli olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Yapılan analizlerle seçilen kentsel kamusal mekânların dirençlilik seviyeleri tespit edilmiş, bu tespit çerçevesinde dirençsiz kamusal mekânların yeniden planlanması gerektiği, orta dirençli kamusal mekanların değiştirilip/dönüştürülmesi gerektiği ve dirençli kamusal mekanların ise sürekli iyileştirilmesi gerektiği ortaya konmuştur. Ayrıca bu kamusal mekanların daha dirençli hale getirilebilmesiyle ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it is aimed to evaluate the usage levels of urban public spaces by the users living in Erzurum before and after the pandemic, within the framework of the concepts of competence, flexibility, immunity and resilience, and to offer suggestions for designing urban public spaces that are resistant to crisis processes such as pandemics. Method: In this study, a two-stage method was applied. In the first stage, a literature review of the pandemic-urban public space-human relationship was made. In this context, the spatial analysis of the study areas selected from the city of Erzurum, field observations and survey results, and the change in use before and after the pandemic were determined. In the second stage, the data obtained in the first stage were analyzed and evaluated within the scope of the“Spatial Quality and Resilience Matrix in Urban Public Spaces”created by the author. The components given in the matrix were scored according to their contribution to the quality and resilience of urban public spaces and their level of importance, and the resilience scores of the selected urban public spaces were calculated. Results: According to the data obtained as a result of the studies carried out and the matrix analysis of the urban public spaces selected from the city of Erzurum, it has been determined that the Havuzbasi City Square is not resistant to the pandemic process, Yakutiye Square and the Recep Tayyip Erdoğan Recreation Area are moderately resistant to the pandemic process, and Erzurum Castle Culture Road and the Olympic Park are resistant to the pandemic process. Conclusion: The resilience levels of the selected urban public spaces have been determined with the analyzes made, and it has been revealed that non-resilient public spaces should be re- planned, medium-resistance public spaces should be changed/transformed, and resistant public spaces should be constantly improved. In addition, suggestions were made to make these public spaces more resistant.