COVID-19'lu hastalarda prognozu öngörmek amacıyla başvuru ve takipte biyokimyasal parametrelerin kullanımı
Use of biochemical parameters in admission and follow-up to predict prognosis in patients with COVID-19
- Tez No: 758372
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN NASIR BİNİCİ, DOÇ. DR. ÖMER KARAŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Erzurum Bölge Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
COVID-19'lu Hastalarda Prognozu Öngörmek Amacıyla Başvuru ve Takipte Biyokimyasal Parametrelerin Kullanımı Giriş ve Amaç: COVID-19 tanısıyla klinik enfeksiyon ve mikrobiyoloji servisinde yatarak takip edilen 569 hasta üzerinden bakılan biyokimyasal kan parametreleriyle hastalığın klinik prognozu ve mortalitesinin hesaplanarak biyoskor sistemi oluşturmayı bu çalışmada amaçladık. Materyal ve Metod:Çalışmaya 1 Nisan – 31 Temmuz 2020 tarihleri arasında Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji servislerinde yatarak tedavi gören COVID-19 tanısı konulan 18 yaş ve üzeri toplam 569 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların tümü kesin tanılı COVID-19 hastalarıydı. COVID-19 tanısı, klinik bulgular ile birlikte T.C Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş laboratuvarlarda ters transkriptaz-polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) ile solunum yolu örneklerinde SARS-CoV-2 tespit edilmesi ile konulmuştur. Bu çalışma retrospektif kohort çalışması olarak planlandı. Bulgular:Çalışmaya dahil edilen hastalardan %80'i rastgele seçilerek oluşturan çalışma kohortunda hastane yatış sırasındaki biyobelirteçlerin mortalite açısından dağılımı değerlendirildi. Çalışma kohortunda elde edilen sonuçlar genel popülasyon ile mortalite açısından benzer istatistiksel anlamlılık sonuçları bulundu. Başlangıç laboratuvar bulgularından nötrofil-lenfosit oranı, CRP, BUN, LDH, D-dimer, kreatin, nötrofil sayısı, AST, fibrinojen ve ferritin değerleri ölenlerde istatistiksel olarak daha yüksek, albümin, trombosit sayısı ve lenfosit sayısı ise daha düşük bulundu. Tek değişkenli analiz, ilk olarak bireysel değişkenlerin riskini analiz etmek için kullanıldı. Daha sonra, çok değişkenli lojistik regresyon modelinde, trombosit sayısı, lenfosit sayısı, nötrofil sayısı, NLR, AST, LDH, albümin, BUN, kreatinin, D-Dimer, ferritin, CRP, BUN/Albümin değerleri anlamlı sonuçlandı ve risk skoru modeli oluşturuldu Sonuç: Çalışmamızın sonuçlarına göre ferritin, D-dimer, BUN/albümin, CRPdeğerlerinin hastaneye yatış veya takip sırasında yükselmesi, lenfosit değerlerinin yatışta veya takiplerde düşme eğiliminde olması mortaliteyi ön görme yönüyle biyoskor sistemimizde anlamlı bulunmuştur
Özet (Çeviri)
Use of Biochemical Parameters in Admission and Follow-up to Predict Prognosis in Patients with COVID-19 Introduction and Aim: In this study, we aimed to create a bioscore system by calculating the clinical prognosis and mortality of the disease with the biochemical blood parameters of 569 inpatients with the diagnosis of COVID-19, who were hospitalized in clinical infection and microbiology. Materials and Methods: A total of 569 patients aged 18 years and older, diagnosed with COVID-19, who were hospitalized in Infectious Diseases and Clinical Microbiology services between April 1 and July 31, 2020, were included in the study. All of the patients included in the study were patients with definitive diagnosis of COVID-19. The diagnosis of COVID-19 was made by detecting SARS-CoV-2 in respiratory tract samples by reverse transcriptase-polymerase chain reaction (RT-PCR) in laboratories authorized by the Ministry of Health, together with clinical findings. This study was planned as a retrospective cohort study. Results: The distribution of biomarkers during hospitalization in terms of mortality was evaluated in the study cohort, which consisted of 80% of the patients included in the study at random. The results obtained in the study cohort had similar statistical significance with the general population in terms of mortality. Among the initial laboratory findings, neutrophil-lymphocyte ratio, CRP, BUN, LDH, D-dimer, creatine, neutrophil count, AST, fibrinogen and ferritin values were found to be statistically higher in the deceased, while albumin, platelet count and lymphocyte count were found to be lower. Univariate analysis was first used to analyze the risk of individual variables. Then, in the multivariate logistic regression model, platelet count, lymphocyte count, neutrophil count, NLR, AST, LDH, albumin, BUN, creatinine, D-Dimer, ferritin, CRP, BUN/Albumin values were significant and a risk score model was created. Conclusion:According to the results of our study, the increase in ferritin, D-dimer, BUN/albumin, CRP values during hospitalization or follow-up, and the tendency of lymphocyte values to decrease during hospitalization or follow-up were found to be significant in our bioscore system in terms of predicting mortality.