COVID-19'lu tip 2 diyabetes mellituslu hastaların serumunda d-dimer, fibrinojen, CRP ve LDH seviyelerinin incelenmesi
Investigation of d-dimer, fibrinogen, CRP and LDH levels in serum of patients with COVID-19 type 2 diabetus melitus
- Tez No: 729785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAYET BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
COVID-19, insanlarda hafif ya da şiddetli enfeksiyonlara neden olabilen SARS-CoV-2'nin neden olduğu bir hastalıktır. 2019'da Çin'de ilk ortaya çıkışından bu yana, tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayıldı ve DSÖ tarafından Ocak 2020'de pandemi olarak ilan edildi. Kronik hastalıklar , COVID-19 salgınında fatalite oranlarını arttıran risk faktörleri arasında ilk sırada yer almaktadır. İleri yaş ve diyabet, hipertansiyon ve obezitenin varlığı, COVID-19 hastalarında hastaneye yatış ve ölüm riskini ciddi ölçüde arttırmıştır. Kronik hastalıklar sessiz bir küresel salgının temelini oluşturmuş, COVID-19 salgını ile beraber salgının etkilerini arttırmıştır. Bir küresel salgın olan diyabetin COVID-19'un hızlı ilerlemesi ve kötü prognozu için bir risk faktörü olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada 100 COVİD -19 'lu diyabetik hastada hiç tedavi görmeyen (0.gün ), tedavi sonrası 10. gün, tedavi sonrası 14.gün, tedavi sonrası 30. gün ortalama Fibrinojen, LDH ,D-Dimer ve CRP düzeyleri incelendi. Hastalarda zamana bağlı bir şekilde ortalama LDH, CRP, D-dimer ve Fibrinojen değerlerinin düştüğü görülmüştür. COVİD-19 'lu ve diyabetik hastalarla sağlıklı kontrol grubu karşılaştırıldığında ortalama Fibrinojen, LDH, CRP ve D-dimer düzeyleri COVİD-19 'lu ve diyabetik hastalarda daha yüksek bulunmuştur. Hastalarda Ortalama CRP,LDH ,D-dimer ve Fibrinojen yüksekliğinin hastalıkla ilişkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
COVID-19 is a disease caused by SARS-CoV-2 that can cause mild to severe infections in humans. Since its first appearance in China in 2019, it has spread rapidly all over the world and was declared a pandemic by WHO in January 2020. Chronic diseases are in the first place among the risk factors that increase the fatality rates in the COVID-19 epidemic. Advanced age and the presence of diabetes, hypertension and obesity have significantly increased the risk of hospitalization and death in COVID-19 patients. Chronic diseases formed the basis of a silent global epidemic and increased the effects of the epidemic together with the COVID-19 epidemic. It is known that diabetes, a global epidemic, is a risk factor for the rapid progression and poor prognosis of COVID-19. In this study, mean Fibrinogen, LDH, D-Dimer and CRP levels were investigated in 100 diabetic patients with COVID-19 who did not receive any treatment (day 0), 10 days after treatment, 14 days after treatment, and 30 days after treatment. It was observed that the mean LDH, CRP, D-dimer and Fibrinogen values decreased in a time-dependent manner. When patients with COVID-19 and diabetes were compared with the healthy control group, mean Fibrinogen, LDH, CRP and D-dimer levels were found to be higher in patients with COVID-19 and diabetes. It was determined that the mean CRP, LDH, D-dimer and Fibrinogen elevations were associated with the disease in the patients.