Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Kıbrıs politikasının zaman içinde değişen seyri
The changing course of the Justice and Development Party's Cyprus policy over time
  1. Tez No: 758385
  2. Yazar: EREN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tezin temel amacı Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) Kıbrıs sorununa bakışını ve hangi politikalarda değişimi uyguladığını ve bu politikaların zaman içinde değişimini ortaya koymaktır. AKP, iktidara gelmesiyle birlikte Kıbrıs konusunda devletin geleneksel politikalarından farklı politikalar uygulayacağını açıklamıştır. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Annan'ın adayı bir bütün olarak Avrupa Birliği'ne (AB) üye yapmayı hedefleyen Annan Planı'nın Kıbrıs Türklerince kabul görüp Kıbrıslı Rumlarca reddedilmesi ve bu sonuca rağmen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) Avrupa Birliği'ne tek başına adanın meşru temsilcisi olarak kabul edilmesi ve Kıbrıs Türklerinin on yıllardır devam eden tecridinin devam ettirilmesi ve sonrasında Türkiye'nin AB'ye katılım müzakerelerinin Kıbrıs sorunu gerekçe gösterilerek büyük ölçüde durdurulması AKP'nin uyguladığı yeni Kıbrıs politikasının sonu olmuştur. AKP'nin Kıbrıs konusunda uyguladığı söz konusu“kazan kazan”politikaları karşısında, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, sorunu“sıfır toplamlı oyun”olarak görmüş ve AB'nin Kıbrıs için sağlayacağı olanakları Kıbrıslı Türklerle paylaşmamayı hedeflemiştir. Bu gelişmelerin sonucunda, Kıbrıs sorununa yeni açılımlar getiren AKP, Kıbrıs konusunda uyguladığı politikalardan vazgeçerek eski geleneksel Kıbrıs politikasına geri dönmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to reveal the view of the Justice and Development Party (AKP) on the Cyprus problem, in which policies it implemented the change, and the change in these policies over time. AKP has declared that it will implement policies different from the traditional policies of the state regarding Cyprus with its coming to power. United Nations (UN) Secretary General Annan's Annan Plan, which aims to make the candidate a member of the European Union (EU) as a whole, was accepted by the Turkish Cypriots and rejected by the Greek Cypriots, and despite this result, the Greek Cypriot Administration (GCA) became a member of the European Union. The fact that Turkey was accepted as the sole legitimate representative of the island, and the continued isolation of the Turkish Cypriots for decades, and then the suspension of Turkey's accession negotiations to the EU largely on the grounds of the Cyprus problem, was the end of the new Cyprus policy implemented by the AKP. In the face of the aforementioned“win-win”policies implemented by the AKP regarding Cyprus, the Greek Cypriot Administration saw the problem as a“zero-sum game”and aimed not to share the opportunities that the EU would provide for Cyprus with the Turkish Cypriots. As a result of these developments, AKP, which brought new openings to the Cyprus problem, abandoned its policies on Cyprus and returned to its old traditional Cyprus policy.