Uzaktan eğitim programlarının öğretmenler tarafından algısının teknoloji kabul modeli bağlamında incelenmesi
Distance education programs perception by teachers investigation in the context of technology acceptance model
- Tez No: 758414
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA İPÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İçinde yaşadığımız yüzyıl, eğitim teknolojilerinin gelişiminin tarihimiz için ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Okullarımızdaki öğrenci sayısının her geçen gün artması, öğretmen sayısının az olması ve insanların kendi zamanlarını ve nerede eğitim alacaklarına sahip olma isteklerinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Böylelikle insanların farklı eğitim modellerini keşfetmesinin önü açılmıştır. 2020'de pandeminin başlamasıyla salgın tüm alanları etkilediği gibi eğitimi de olumsuz etkilemiştir. Salgından 63 milyon öğretmen ve 1,5 milyar öğrencinin etkilendiği belirlenmiştir. Eğitim-öğretim sınıf dışına çıkarak sanal ortama taşınmış ve çevrimiçi ortamlarda öğrencilerin eğitim ihtiyacı giderilmeye çalışılmıştır. Dünyada üç yüzyıl önce başlayan uzaktan eğitim çalışmaları özellikle bu dönemde ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyada bir ihtiyaç haline dönüşmüştür. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) uzaktan eğitimi en etkili şekilde gerçekleştirebilmek adına Eğitim Bilişim Ağı'nı (EBA) güçlendirmiş, kullanımını başlatmış ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) ile dayanışma sağlamıştır. Teknoloji Kabul Modeli (TKM) Sebepli Davranış Teorisi'nden yola çıkarak Davis tarafından geliştirilmiş, bireylerin bilgisayar kullanımını kabullenmelerini ele almak amacıyla oluşturulmuş bir modeldir. Bu modelde yer alan unsurlara göre gerekli incelemeler yapılmış ve bireylerin bilgisayar kullanımına karşı tutumları incelenmiştir. Pandemi şartları ile birlikte öğretmenlerin EBA ile ilgili tutumlarını inceleme alanları meydana gelmiştir. Bu çalışmada Bilecik'te faaliyet yürüten branş öğretmenlerinin TKM bağlamında uzaktan eğitime yönelik algıları ele alınmış ve ilgili alanda çalışmalar incelenerek, anket uygulamasıyla sonuçlar elde edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara bakıldığında algılanan fayda, algılanan kullanım kolaylığı, niyet, tutum ve gerçekleşen davranışın anlamlı etkilerinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The century we live in reveals how important the development of educational technologies is for our history. The increase in the number of students in our schools, the low number of teachers and the desire of people to have their own time and where to study shows how important it is. This paved the way for people to explore different education models. With the onset of the pandemic in 2020, the pandemic affected all fields as well as education negatively. It has been determined that 63 million teachers and 1.5 billion students were affected by the pandemic. Education has been moved out of the classroom to the virtual environment and the educational needs of the students have been tried to be met in online environments. Distance education studies, which started three centuries ago in the world, have become a necessity all over the world, including our country, especially in this period. The Ministry of National Education (MEB) strengthened the Education Information Network (EBA), started its use and provided solidarity with the Turkish Radio and Television Corporation (TRT) in order to realize distance education in the most effective way. Technology Acceptance Model (TAM) is a model developed by Davis based on the Reasoned Behavior Theory and created to address individuals' acceptance of computer use. Necessary analyzes were made according to the elements in this model and the attitudes of individuals towards computer use were examined. Along with the pandemic conditions, there have been areas to examine teachers' attitudes towards EBA. In this study, the perceptions of branch teachers about distance education in the context of TAM were discussed and studies in the related field were examined and results were tried to be obtained by applying a questionnaire. Considering the results obtained, it was determined that the perceived usefulness, perceived ease of use, intention, attitude and actual behavior had significant effects.