Evlilik uyumunun psikolojik iyi oluş ve yalnızlıkla ilişkisi
Relationship of marital harmony with psychological well-being and loneliness
- Tez No: 758415
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE HARMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Psikoloji, Sosyoloji, Family Planning, Psychology, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çiftlerin birlikteliklerini kutsamak ve içinde bulundukları topluma birlikteliklerini duyurarak toplumun bir birimi olan aile kurumunu evlilik yoluyla oluşturdukları bilinmektedir. Yasal ilişki biçimi olarak evlilik geleneksel ve modern toplumlarda çift olan bireylerin birlikteliklerini meşrulaştırmak için tercih ettikleri bir sistemdir. Ortak duygu ve değerler ile birleşerek romantik bir ilişki içine giren bireylerin yaşam doyumunu oluşturabilmeleri için uyumlu birliktelikler yaşamaları ve bunu sürdürmeleri gerekmektedir. Evliliğin sürdürülebilirliğini sağlayan evlilik uyumunun, bireylerin öznel iyi oluşları ile bağlantılı olduğunu bildiren çalışmaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır ancak Türkiye'de oluşturulan literatürde hala eksikliklerin olduğu gözlenmektedir. Evli bireylerin öznel iyi oluşlarının evlilik uyumuna etkisinin olduğunu savunan bu çalışmada, yalnızlık algısının evli birey tarafından nasıl karşılandığı; psikolojik iyi oluş faktörünün evlilik uyumunu etkileyen bir kavram olup olmadığı incelenmiştir. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemine bağlı olarak ilişkisel tarama modelinin uygulanması planlanmaktadır. Bu araştırmanın evreni minimum 3 yıllık evli bireylerden oluşmaktadır. Örneklem grubu da bu şartları sağlayan, rastgele yöntemle ve gönüllülük esasına dayanarak seçilen 25-65 yaş aralığındaki 500 katılımcıdan meydana gelmektedir. Veri Toplama Aracı olarak; Demografik Form, Evlilik Uyum Ölçeği, UCLA Yalnızlık Ölçeği, Evli Kadın ve Erkekler İçin Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; demografik değişkenlerin, evlilik uyumuna, psikolojik iyi oluş düzeyine ve yalnızlık algısına anlamlı düzeyde etkisi bulunmuştur. Evlilik uyumu ve yalnızlık birbirleriyle ilişkisi bulunan iki değişken olarak saptanmıştır. Evlilik uyumu ve psikolojik iyi oluş düzeyi birbiriyle ilişkisi bulunan iki değişken olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of humanity, it is known that couples have formed the institution of the family, which is a unit of the society, through marriage, by blessing their togetherness and announcing their unity to the society they live in. Marriage as a form of legal relationship is a system preferred by couples in traditional and modern societies to legitimize their union. Individuals who enter into a romantic relationship by uniting with common feelings and values need to live and maintain harmonious relationships in order to create life satisfaction. The number of studies reporting that marital adjustment, which ensures the sustainability of marriage, is related to the subjective well-being of individuals is increasing day by day, but it is observed that there are still deficiencies in the literature created in Turkey. In this study, which argues that the subjective well-being of married individuals has an effect on marital adjustment; It was investigated whether the psychological well-being factor is a concept that affects marital adjustment. In this study, it is planned to apply the relational screening model depending on the quantitative research method. The universe of this research consists of individuals who have been married for a minimum of 3 years. The sample group consists of 500 participants between the ages of 25-65, who meet these conditions and are selected randomly and on a voluntary basis. As a Data Collection Tool; Demographic Form, Marriage Adjustment Scale, UCLA Loneliness Scale, Psychological Well-Being Scale for Married Women and Men were used. As a result of the research; Demographic variables were found to have a significant effect on marital adjustment, psychological well-being, and the perception of loneliness. Marital adjustment and loneliness were determined as two variables that had a significant relationship with each other. Marital adjustment and psychological well-being were found to be two variables with a significant relationship with each other.