Çanakkale kenti-Kolin otel-Kepez limanı kıyısal alanında dolgu çalışması ve öneri peyzaj tasarım projesi
Filling work and proposal landscape desing project in the coast area of Kolin hotel-Kepez port in Çanakkale city
- Tez No: 758427
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KELKİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kentsel yeşil alanlar tasarlanabilecek en önemli unsurlardan oluşmaktadır. Kentsel yeşil alanlar ekonomik, teknik, yeterli ve sosyal faydalar sağlamaktadır. Kentsel yeşil alanlar üzerine yapılan çalışmaların çoğu bu alanların faydaları üzerine yapılmıştır Kentsel yeşil alanlar, sağlıklı yaşamlarının oluşmasında rol oynarlar. Kentsel açık alanlar arasında olan kıyı şeritleri de gerek aktif gerekse pasif olarak rekreasyon olanaklarına imkân sağlayabilen alanlar arasındadır. Farklı jeomorfolojik yönler bulunduran kıyılar, doğal ve yapay etkileşimin hızlı ve yoğun olarak kullanıldığı alanlardır. Bu çalışma kapsamında Çanakkale kenti Kepez beldesinde bulunan kıyısal alanda, literatür tarama, arazi gözlemi, veri toplama (batimetrik harita, nazım imar planı, kıyı kenar çizgisi), inceleme, analiz ve değerlendirme aşamaları kullanılarak dolgu işlemi yapılmıştır. Çalışma sonucunda dolgu sonucu oluşan kıyısal alana peyzaj tasarım proje önerisi getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban green areas consist of the most important elements that can be designed. Urban green spaces provide economic, technical, adequate and social benefits. Plans are made for plans in urban green spaces. The coastlines, which are among the urban open spaces, are also among the areas that can provide recreational opportunities both actively and passively. Coasts with different geomorphological features are areas where natural and artificial interaction is used rapidly and intensively. Within the scope of this study, the filling process was carried out in the coastal area in the Kepez town of Çanakkale, using the stages of literature review, land observation, data collection (bathymetric map, master plan, coastal edge line), examination, analysis and evaluation. As a result of the study, a proposed landscape design project was brought to the coastal area formed as a result of the filling.