Halkapınar (Konya) ilçesi örümcekleri (Araneae) üzerine faunistik çalışmalar
The faunictic studies on spiders(araneae) of the Halkapınar (Konya) district
- Tez No: 758428
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY TÜRKEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, Konya ilinin Halkapınar İlçesine ait toplam 4 farklı lokalite de gerçekleştirilmiştir. Örnekler genellikle bitkilerin yaprak ve gövdelerinden ayrıca ağaçların üzerinden, ormanlarda yere düşmüş yapraklardan, kara yosununun üzerinden kaya altlarından ve arasından ağız aspiratörü, atrap, japon şemsiyesi kullanılıp toplanmıştır. Toplam 4 ayrı lokaliteden 60 adet dişi 35 adet erkek örnek olmak üzere 14 familyaya ait 32 cins üzerinden 36 türde inceleme yapılmıştır. Örneklerin morfolojileri detaylı olarak tanımlanıp dorsal görünümlerinin fotoğrafları ve sinonimleri Dünya ve Türkiye yayılışları verilmiştir. Örümceklerin habitatı ile ilgili kısa bilgiler sunulup ayrıca, erkek çiftleşme organı olan palpal organ ile birlikte dişi dış genital organa ait epijin incelenerek tanımları yapılmış ve resimlerine yer verilmiştir. Teşhisi yapılan bu türlerden Drassodes inermis (Simon, 1878) ve Zelotes callidus (Simon, 1878) türleri Türkiye için ilk defa kaydedilen türlerdir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a total of 4 different localities belonging to Halkapınar District of Konya province. The samples were mostly collected from the leave sand stems of the plants, as well as over the trees, among the fallen leaves in the forests, bryophytesandrocks, using a mouth aspirator, sweep net, and a Japanese umbrella. This search was made in a total of 4 different localitie sand samples from 36 Species from 32 genus belongingto 14 families, 60 females and 35 males. The morphologies of the specimens are described in detail also photographs of their dorsal views and synonyms, distribution in the World and Türkiye are given. A brief in formation about their habitats is presented, and the malemating organ, the palpal organ, and theepigyne of the femaleexternal genitalia are examined, their definitions are made in addition their pictures are given. Among those identified species, Drassodes inermis (Simon, 1878) and Zelotes callidus (Simon, 1878) are the first recorded speciesfor Türkiye.