Minimum wages, social security and household welfare in Turkey
Türkiye'de asgari ücret, sosyal güvenlik ve hanehalkı refahı
- Tez No: 758426
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİ KAYGUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de sosyal güvenlik reformu ile beraber yapılan asgari ücret artışının, hanehalkı refahına ve sosyal güvenlik bütçesi üzerine etkileri araştırılmaktadır. Bu çalışma için, bu iki değişimin de yer aldığı, değişimlerin ortak ve tekil etki ve sonuçlarını gözlemleyebildiğimiz 2014 ve 2016 yıllarına odaklandık. Çalışmamız için büyük ölçekli boylamsal verileri ve bu verilerin analizleri için ardışık nesiller modelini kullandık. Bu makalenin ana sonuçları ise: Sosyal güvenlik reformları, sınırlı alanlarına rağmen, toplanan vergi miktarını artırırken; hanehalkının refahını azaltıcı etkilere sahiptir. Öte yandan, asgari ücret değişikliğinin etki alanı daha geniş olup hem sosyal güvenlik bütçesini hem de hanehalkı refahını olumlu yönde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigate the effects of minimum wage change together with a social security reform on households' welfare and social security budget in Turkey. For this research, we focus on 2014 and 2016 since both changes occurred in these years, and we can observe the effects and consequences jointly and severally. We used large-scale longitudinal data and developed an overlapping generations model (OLG) for our analysis. The main results of this study are: despite its restricted domain, social security reforms increased collected taxes, but it has extenuating effects on households' welfare. On the other hand, the minimum wage changes have a larger impact area, and it has altered both the social security budget and households' welfare positively.