Benefits of hedging: Turkey basis simulation
Korunmanın faydaları: Türkiye bazında simülasyon
  1. Tez No: 758456
  2. Yazar: AYŞENUR KOŞUN BOYNUDELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
İçe dönük bir ekonomiden, dünyaya tamamen açık bir ekonomi haline gelen ülkemizin finansal ekosistemi, konjonktürün eskisinden daha hızlı değiştiği yeni dünya ekonomik düzeninde gelir getirecek alternatif yatırım stratejilerinin, mevcut yatırımların korunmasının ve sermayenin etkin kullanımının önemini artırmıştır. Bu nedenle çalışmamız, mevcut yatırımın korunmasına ve sermayenin etkin kullanımına katkı sağlayacak türev araçların kullanımının işlerliği hakkında somut kanıtlar sunmayı ve türev ürünlere hakimiyetle farklı dönemlerde farklı ihtiyaçlara uyarlanabileceği inancıyla, farklı ürünler (altın, petrol veya yeni yıldız; kripto para) üzerinde de benzer stratejiler ile yeniliklere kolayca uyum sağlanabileceğini göstermeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, BIST30 Finansal Olmayan şirketlerin türev ürün kullanımları, döviz pozisyonları ve karlılıkları arasındaki ilişki, 2016 yılının 2. çeyreği ile 2022 yılının 1. çeyreği arasındaki her çeyreğin bilançosu alınarak 528 bilanço (22 şirket için 24 çeyrek dönem) üzerinden çoklu regresyon analizi ile incelenmiştir. Ayrıca çalışmamızda 2022 yılının popüler ürünü olan döviz kuru korumalı mevduat ürünü üzerine yazılan tezgah üstü market opsiyon bileşeni ile oluşturulan getiri stratejisi ile türev ürünlerin modülerliği örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The financial ecosystem of our country, which has become an economy that is fully open to the world from an introverted economy, has increased the importance of alternative investment strategies that will bring income in the new world economic order where the conjuncture is changing faster than before, the protection of existing investment and the effective use of capital. For this reason, our study aims to provide concrete evidence about the operability of the use of derivative instruments, which will contribute to the protection of existing investment and the effective use of capital, and to show that it is easy to adapt to innovations with a similar strategy on different products (gold, oil or new star; crypto money) with the belief that derivative product knowledge can be adapted to different needs in different periods with mastery. In this study, the relationship between derivatives uses, foreign exchange positions and profitability of ISE30 Non-Financial Companies is examined by multiple regression analysis over 528 balance sheets (24 quarters for 22 companies) by taking the balance sheet of each quarter between Q2 2016 and Q1 2022. In addition, in our study, the modularity of derivatives was exemplified with the return strategy created with the over-the-counter option component written on the Foreign Currency Protected Lira Deposit, which is the popular product of 2022.