Sağlıklı beslenme ve beden memnuniyetinin ailede evlilik kalitesi ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of healthy nutrition and body satisfaction with marriage quality in the family
- Tez No: 758460
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÜNÜSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Sağlık Eğitimi, Nutrition and Dietetics, Public Health, Health Education
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, sağlıklı beslenme ve beden memnuniyetinin ailede evlilik kalitesi ile ilişkisinin incelenmesi üzerine yürütülmüştür. Sağlıklı beslenme hem sağlığın hem de vücut şeklinin korunması açısından en önemli konulardan bir tanesidir. Yeterli ve dengeli beslenme doğum öncesi dönemde, bebeklikte, çocuklukta, ergenlikte, yetişkinlik ve yaşlılıkta, yaşamın her döneminde, sağlığın devamlılığı ve korunmasında, hastalıklardan korunma ve tedavisinde büyük rol oynamakta; ideal vücut şekline sahip olmak açısından büyük önem taşımaktadır. Beden memnuniyeti bireylerin kişiler arası ilişkilerinde; vücut özelliklerini olumlu algılamalarında, başka bir deyişle vücutlarından memnun olmaları ve kendi vücutlarını sevmeleri bireylerin daha özgüvenli olmasına ve başkalarıyla iyi ilişki kurmalarını kolaylaştırmaları anlamına gelmektedir. Evlilik ilişkisi bireyin yaşamındaki en önemli ilişkidir. Bireyin günlük yaşam faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi için gerekli olan tüm besin ögelerinin yeterli ve dengeli; kısaca sağlıklı beslenerek alması gerekmektedir. Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme vücut fonksiyonları ve yaşamın devamı için zorunludur. Araştırma sonucunda bireyin aile içerisinde benlik saygısı ve beden memnuniyet düzeylerinin sağlıklı beslenme ile doğru orantılı olduğu, evlilik kalitesinin arttırılmasında önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to analyze the relationship between healthy nutrition and body satisfaction in the family and the quality of marriage. A healthy diet is one of the most significant issues in maintaining health and body shape. Adequate and balanced nutrition plays a crucial role in the prenatal period, infancy, childhood, adolescence, adulthood and old age, in the continuity and protection of health, for the prevention and treatment of diseases, and it is essential in terms of having an ideal body shape. Body satisfaction means that individuals have positive perceptions of their body characteristics in their interpersonal relationships, in other words, being satisfied with their bodies and loving their bodies makes it easier for individuals to be more self-confident and establish good relations with others. For the individual to carry out daily life activities in a healthy way, it is necessary to take all the requisite nutrients in enough and balanced way, briefly in a healthy way. A healthy, adequate, and balanced diet is essential for corporal functions and the continuation of life. As a result of the research, it was concluded that the self-esteem and body satisfaction levels of the individual in the family are directly proportional to healthy nutrition, and those are important in increasing the quality of marriage.