Yumuşak güç ve keskin güç bağlamında Çin'in Türkiye'ye yönelik dış politikası
China's foreign policy towards Turkey in the context of soft power and sharp power
- Tez No: 758472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇKİN BARIŞ GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu tez günümüzde uluslararası siyasetin en önemli aktörlerinden biri haline gelen Çin Halk Cumhuriyeti'nin Türkiye'ye yönelik dış politikasını, yumuşak güç ve keskin güç kavramları üzerinden incelemeye çalışmaktadır. Uluslararası siyasetin yavaş yavaş çok-kutuplu düzene evrildiği günümüzde en önemli güç odaklarından biri olacağı anlaşılan Çin'i anlamak giderek önemli bir hale gelmektedir. Yumuşak güce uzun yıllardır ciddi yatırımlar yapan Çin bu sayede barışçıl ve sorumlu bir büyük güç imajı oluşturmayı amaçlamıştır. Fakat bu faaliyetlerinin bazılarının cazibe ve iknadan uzak olduğu bu yüzden keskin güç olarak adlandırılması gerektiği tartışmaları ortaya çıkmıştır. Çalışma, Çin'in COVID-19 sürecinde Türkiye'de izlediği faaliyetlere odaklanarak, Çin'in Türkiye'ye yönelik dış politikasında hangi güç türünü kullandığını araştırmaktadır. Bu doğrultuda yumuşak güç ve keskin güç kavramlarının tanımları ile uluslararası siyasette ve Çin'in dış politikasında bu güç türlerinin nasıl kullanıldığı incelenmiştir. Daha sonrasında ise Türkiye ve Çin ilişkilerine odaklanılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda Çin'in Türkiye'de izlediği COVID-19 diplomasisi faaliyetlerinde hem yumuşak güç hem de keskin güç izlerine rastlanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis tries to analyze the foreign policy of the People's Republic of China, which has become one of the most important actors of international politics, towards Turkey through the concepts of soft power and sharp power. It is becoming increasingly important to understand China, which is understood to be one of the most important power centers, as international politics gradually evolves into a multi-polar order. China, which has invested heavily in soft power for many years, has thus aimed to create a peaceful and responsible great power image. However, some of these activities are far from attraction and persuasion, so there have been discussions that they should be called sharp power. The study investigates what type of power China uses in its foreign policy towards Turkey, focusing on the activities China followed in Turkey during the COVID-19 process. In this direction, the definitions of soft power and sharp power concepts and how these types of power are used in international politics and China's foreign policy are examined. Afterwards, the focus was on the relations between Turkey and China. As a result of the researches, both soft power and sharp power traces are encountered in the COVID-19 diplomacy activities followed by China in Turkey.