Down sendromlu çocuklara sahip ailelerin sosyal dışlanma problemi üzerine bir araştırma: Adıyaman ili örneği
A research on the problem of social exclusion of families with children with down syndrome: The case of Adıyaman
- Tez No: 758473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÜLVİ ÖZBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
“Down Sendromlu Çocuklara Sahip Ailelerin Sosyal Dışlanma Problemi Üzerine Bir Araştırma: Adıyaman İli Örneği”adlı tez çalışmasının amacı Down Sendromlu çocuklara sahip olan ailelerin toplumsal yaşama katılımlarını etkileyen ve engelleyen sosyal dışlanma sorunsalı başta olmak üzere sorunlarını tespit etmek, ailelerin sosyal yaşam üzerindeki etkisini ve ailelerin toplumsal yaşama katılımları açısından farklılık olup olmadığını araştırmak amaçlanmıştır.Down Sendromlu çocuklara sahip olan ailelerin sosyal, kültürel, ekonomik ve psikososyal açıdan yaşadıkları sosyal dışlanma ve toplumda var olagelmiş bu dışlanmanın zaman içindeki değişimi ve ailelerin geleceğe yönelik beklentileri de incelenmiştir.Çalışma, Adıyaman il merkezinde bulunan Adıyaman Down Sendromlular Derneği'ne üye olan ebeveynler ile yapılmıştır. Araştırmada veriler derinlemesine görüşme formu uygulanarak toplanmış elde edilen veriler betimsel yorumlayıcı analiz yöntemi ile yorumlanmıştır.Yapılan görüşmeler neticesinde Down Sendromlu bireye sahip olan ailelerin toplumsal yaşama katılımlarında değişik biçimlerde sosyal dışlanmaya maruz kaldıkları görülmüştür. Çalışmanın Down Sendromluların hak ve imkânlarının iyileştirilmesi adına çözüm önerileri sunarak ve farkındalık yaratarak literatüre katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
“A Study on Social Exclusion Problem of Families with Children with Down Syndrome: Adiyaman Province Example”the aim of the thesis work named,It is aimed to determine the problems of families with children with Down Syndrome, especially the problematic of social exclusion, which affect and prevent their participation in social life, and to investigate the effect of families on social life and whether there is a difference in terms of families' participation in social life.The social exclusion of families with children with Down Syndrome in terms of social, cultural, economic and psychosocial aspects, the change in this exclusion that has existed in the society over time, and the expectations of the families for the future were also examined. The study was conducted with parents who are members of Adıyaman Association of Down Syndrome in Adıyaman city center.In the research, the data were collected by applying an in-depth interview form and the obtained data were interpreted with the descriptive interpretive analysis method.As a result of the interviews, it has been observed that families with a person with Down Syndrome are exposed to social exclusion in different forms in theirparticipation in social life. It is expected that the study will contribute to the literature by offering solutions and raising awareness in order to improve the rights and opportunities of people with Down Syndrome.