Essays on foreign exchange
Döviz kuru üzerine makaleler
  1. Tez No: 758471
  2. Yazar: SEVCAN UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞENSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez, yüksek frekans veri kullanarak döviz piyasası dinamiklerini araştırmaktadır. Döviz piyasası üzerine yazılan literatür gün geçtikçe büğyümektedir. Diğer yandan, bu çalışma ile en çok işlem yapılan gelişmiş ve gelişmekte olan ülke para birimleri incelenerek yüksek frekans verileri yardımıyla, döviz piyasası dinamiklerine yeni bir bakıi açısı getirilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, 14 farklı para birimini içeren yüksek frekanslı ve kapsamlı bir veri seti kullanılarak, döviz piyasalarındaki likidite eşzamanlılığına katkıda bulunulmaktadır. Araştırmanın sonuçları ayrıca, döviz piyasalarındaki likidite eşzamanlılığının kriz dönemleri dışında da devam ettiğini ve FOMC toplantılarının, piyasadaki sistemik likidite üzerinde önemli etkileri bulunduğunu göstermektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde, yine gelişmiş ve gelişmekte olan 14 farklı ülkenin para birimleri yüksek frekanslı veri setiyle incelenerek döviz piyasasındaki sıçramaların tahmin edilebilirliği araştırılmıştır. Çalışmanın bu kısmında, döviz piyasalarındaki sıçramaların tahmin edilebilirliğinin yanı sıra, bu sıçramaların yönünün tahmin edilebirliği de incelenmiştir. Multi Layer Perceptron (Çok Katmanlı Algılayıcı), Support Vector Machine (Destek Makineleri) ve Random Forest (Rasgele Orman) yöntemleri, çalışmada en yüksek tahmin edilebilirlik skorlarını vermiştir. Çalışma, Covid pandemisi döneminde olduğu gibi, yüksek volatilite dönemlerinde de makine öğrenmesi yöntemlerinin yardımıyla döviz piyasasındaki sıçramaların ve yönlerinin tahmin edilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the foreign exchange market dynamics by using high frequency data. There is a vast literature on currency markets. However, we aimed to bring a new light on the foreign exchange market dynamics by investigating high frequency data for a set of mostly traded currencies, that includes both developed and emerging market currencies. In the first chapter, we focus on the commonality in liquidity in the foreign exchange market where we are able to contribute to the literature by using a comprehensive data set (14 currencies) with high frequency analysis. Our findings indicate that commonality in liquidity exist for foreign exchange markets even beyond crisis periods and also monetary policy meetings of Federal Reserve (FOMC) have significant effect on commonality in liquidity. In the second chapter, we study the foreign exchange market for a large data set (14 currencies) where we analyzed the predictability of jumps in the foreign exchange market. We showed that different machine learning methodologies can be used for jump prediction as well as prediction of the direction of jumps in foreign exchange market where Multi Layer Perceptron (MLP), Support Vector Machine (SVM) and Random Forest methodologies have the highest accuracy rates. In our analysis, we are able to predict the occurrence of jumps as well as the direction of jumps in the foreign exchange market using state of art machine learning methodologies for high frequency data even for the Covid Pandemic period where volatility in the foreign exchange market is very high.