Saîd Abdülfettâh Âşûr hayatı ve eserleri
Saîd Abdülfettâh Âşûr life and works
- Tez No: 758488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AKKUŞ YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Prof. Dr. Saîd Abdülfettâh Âşûr (1922-2009) tarih ilmine mühim katkılar sağlamış Mısırlı bir âlimdir. Araştırmalarının büyük bir kısmını Haçlı Seferleri ve Memlûk Devleti tarihi üzerine hasretmiş ve bu konularda çok sayıda eser kaleme almıştır. Mısır'da yazma eserler ihtiva eden kütüphanelerden azami ölçüde istifade etmiş, kaleme aldığı yazılarında çok sayıda yazmaya referansta bulunmuştur. Birinci elden kaynaklar üzerinde çalışıyor olması tespitlerinin güvenilirliğini arttırmıştır. Haçlı Seferleri ve Memlûk Devleti tarihini el yazması kütüphanelerde yaptığı araştırmalar neticesinde aydınlatmış ve daha iyi anlaşılmasını sağlamıştır. Ana dili Arapça'nın yanı sıra İngilizce ve Fransızca yazılmış kaynakları orijinallerinden okuyarak, araştırmalarını çift yönlü kaynak okumalarıyla desteklemiştir. Bu çalışma, Prof. Dr. Saîd Abdülfettâh Âşûr'un hayatı ve eserlerinin ele alınacağı kapsamlı ilk çalışma olma özelliğini taşımaktadır. Âşûr'un eserlerinin tespiti ile başladığımız çalışmamızda, tespit edilen kaynakların temini yapılmış, ardından tasnif ve inceleme safhasına geçilmiştir. Bunun için Mısır'da bulunan kütüphanelerde araştırma yapılarak, eserleri temin edilmiştir. Ayrıca Âşûr'un hayatı ile ilgili aile üyeleriyle görüşülmüş, akademiye kazarndırdığı öğrencileri ve arkadaşları ile mülakatlar yapılmıştır. Tezin amacı, Prof. Dr. Saîd Abdülfettâh Âşûr'un hayatı, eserleri ve düşüncelerini tanıtarak, kendisinin özelde Memlûk tarihi genelde ise Ortaçağ Tarihi alanına yaptığı katkıları ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Prof. Dr. Said Abdülfettah Ashur (1922-2009) is an Egyptian scholar who made important contributions to the science of history. He devoted most of his research to the history of the Crusades and the Mamluk State and wrote many works on these subjects. He made maximum use of the libraries containing manuscripts in Egypt, and made reference to many manuscripts in his writings. Working on first-hand sources has increased the reliability of his findings. He enlightened the history of the Crusades and the Mamluk State as a result of his researches in manuscript libraries and provided a better understanding. In addition to his native Arabic, he read sources written in English and French from the originals and supported his research with two-way readings. This study is the first comprehensive study in which the life and works of Said Abdülfettah Ashur will be discussed. In our study, which we started with the determination of the works of Ashur, the identified sources were procured, and then the classification and examination phase was started. For this, researches were carried out in the libraries in Egypt and his works were obtained. In addition, family members were interviewed about Ashur's life, and interviews were conducted with the students and friends he brought to the academy. The aim of the thesis is by introducing the life, works and thoughts of Said Abdülfettah Ashur, it is to reveal his contributions to the field of Mamluk history in particular and Medieval History in general.