La notion d'ailleurs dans les récits romanesques du xxe et du xxie siècles
Yirminci ve yirmi birinci yüzyıl romanesk yazınında başka yerde olmak kavramı
- Tez No: 989583
- Danışmanlar: PROF. DR. ERIC DAYRE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Ecole Normale Superıeure de Lyon
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
Özet
Fransızca“ailleurs”kavramı, bu tezin temel terimidir. Latince kökenli olup“başka bir yerde”,“başka bir mekânda”,“başka bir kısım”,“başka bir anlamda ya da anlayışta”,“başka bir evde/yurtta”veya“farklı bir olgular bütününde”olarak çevrilebilir. Bu tür farklılıklara rağmen, ailleurs kavramının esas olarak“ötekilik”ve“farklılık”fikirleriyle sıkı bir ilişkide olduğu söylenebilir. Ayrıca söz konusu kavram, mekânsal bir unsur olarak“uzakta olma”veya“yer değiştirme”eylemini de içerir. Bir mekânı“öteki”olarak işgal etme ve“özneyi”bu ötekilikle ilişkili olarak tasavvur etme fikri, farklı çağdaş seyahat yazarlarının bakış açılarından hareketle“öteki yer”ve“öteki mekân”ın romanesk imgelerini keşfetmeyi amaçlayan bu çalışmanın temel problemidir. Bu seyahat yazıları yirminci ve yirmi birinci yüzyıl edebiyatından alınmış olup farklı edebiyat biçimlerini ve farklı ülkeleri temsil etmektedir. Bu tez, ötekilik kavramına ve gerçekliğine romanesk, edebi ve çağdaş bir bakış açısıyla yaklaşarak, mekân kavramına odaklanmaktadır. Çoğulluk ve ötekilik, bu çalışmanın temel bileşenleridir. Bunlar bir mekânı, bir yeri, bir manzarayı, bir görünümü, bir gerçekliği ve bir varlığı oluşturan unsurlardır. Bu çalışmada,“romanesk gezgin”tarafından edinilen bireysel deneyimlerin bir sonucu olarak var olan görünüşlerin, duyumların, ifadelerin, açığa çıkışların, fikirlerin, hayallerin, projelerin ve niyetlerin karmaşıklığını yansıtan bir mekân imgesi oluşturulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The French notion of“ailleurs”is the central term of this thesis. It derives from Latin and can be translated as“elsewhere”,“in another place”,“other part”,“in another mind”,“at another home”, or“in a different set of objects”. Despite such variations, the notion of ailleurs can be said to refer to ideas of“otherness”and“difference”. It also contains a spatial element, the act of“being away”or of“shifting”. The idea that one might occupy a space as“other”and conceive of the“subject”in relation to this otherness, is the main problematic of this work which aims to explore romanesque images of the“other place”and of the“other space”from the point of view of different contemporary travel writers. These travel writings are taken from 20th and 21st Century literature and represents different forms of literature and have different countries of origin. The present thesis therefore focuses on the conception of the space by approaching the concept of otherness and its reality from a romanesque, literary and contemporary perspective. Plurality and alterity are essential components of this work: of the elements that constitute a space, a place, a landscape, a view, a reality, and a presence. In this work, an image of space is constituted that reflects the complexity of appearances, sensations, expressions, revelations, ideas, dreams, projects, intentions which exist as a consequence of the individual experiences that are acquired by the“romanesque traveller”.