Tito dönemi Türkiye-Yugoslavya ilişkileri
Turkey-Yugoslavia relations in the Tito period
  1. Tez No: 758493
  2. Yazar: MEHMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN MÜEZZİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yugoslavya ve Türkiye'nin ilişkileri bulundukları konum itibariyle uzun yıllar boyunca devam etmiş, iki devlet de coğrafi yakınlıktan kaynaklanan bu bağı geliştirmeye çaba göstermiştir. Sırp-Hırvat-Sloven Krallığı olarak kurulan ve sonradan Yugoslavya Krallığı ismini alan devlet İkinci Dünya Savaşı ile beraber işgal edilmiş, ayrıca iç savaş ortamı da ülkede yaşanmıştır. Aynı dönemde Türkiye savaş dışı kalmak için gayret etmiştir. Savaş sonrasında ortaya çıkan Soğuk Savaş döneminde Yugoslavya Doğu, Türkiye ise Batı bloğunda yer almış; fakat Yugoslavya 1948 yılında Doğu bloğundan atılmasının ardından Batı ile ilişkiler geliştirerek bağlantısız bir dış politikaya geçiş yapmıştır. Türkiye ise 1960'lı yılların ortalarına kadar katı bir şekilde Batı bloğuna bağlı kalırken bu tarihlerde yaşanan gelişmelerle birlikte ilişkilerini blok dışı devletlerle genişletme hedefine girişmiştir. Bu çalışma iki devletin ilişkilerinin genel mahiyetini anlamak açısından önem arz etmiş ve bunu Tito iktidarını kapsayacak şekilde ele almıştır. Türkiye ve Yugoslavya ilişkileri 1948 sonrasında gelişme emaresi göstermiş, iki devlet duyduğu endişeler nedeniyle Balkan Paktı'nı oluşturanlar arasında yer almış ve ikili ilişkiler olgunlaşmaya başlamıştır. İki devletin ilişkilerinde Balkan Paktı'nın başarısız olmasıyla beraber gerileme meydana gelse de Türkiye'nin dış politika anlayışında değişme meydana gelmesiyle 1960'lı yılların ortalarıyla beraber eski ilişkilere dönülmüştür. Bu dönemde iki devlet arasında siyasi ve ekonomik ilişkiler kurulurken taraflar arasında görüş ayrılığı olan tek mesele Kıbrıs konusunda olmuştur.
Özet (Çeviri)
The relationships between Yugoslavia and Turkey have gone on many years in terms of their position held and both countries have tried to develop this connection which is derived from geographic proximity. The country which was being established as a Serbian-Croatian-Slovenian Kingdom and later called as a Yugoslavia Kingdom was conquered in the Second Word War and moreover, civil war was erupted. At the same period, Turkey tried to be non-combatant. During the Cold War period, Yugoslavia took place in the eastern bloc, and Turkey took place in the western bloc but after Yugoslavia was shooed from eastern bloc in 1948, Yugoslavia moved into unrelated foreign policy by developing a relationship with West. Turkey strictly adhered to the West bloc until mind-1960s. Thanks to advances during this period, Turkey began to enlargement its relations with other countries. This study is important from the point view of understanding the relationship between two countries in general, and discuss this topic including Tito rulership. The relationship between Turkey and Yugoslavia indicated developments signals after 1948, and both countries joined Balkan Pact because of their apprehension and bilateral relations began to maturing. Although the relationship between Turkey and Yugoslavia regressed with the fall through of Balkan Pact, the mentality of Turkey's foreign policy changed and both countries turned back to old relations in the midst of 1960's. While both countries got in touch with political and economical, the only difference of opinion was Cyprus matter.