Trajectories of populism and democracy in the global South: A comparative study of Turkey and Brazil
Küresel Güney ülkelerinde demokrasi ve popülizm: Türkiye ve Brezilya üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 758492
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞUHNAZ YILMAZ ÖZBAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Demokrasinin geleceği dünya çapında tartışılırken, bu araştırmada, Türkiye'deki ve Brezilya'daki sağcı popülist rejimler demokratik gerileme üzerine kurulu mevcut literatür ve vaka içi süreç izleme tekniği ve karşılaştırmalı vaka analizi üzerinden incelenecektir. Hem Türkiye hem de Brezilya, son on yılda otoriterliğe doğru kayan paradigmatik vakalardır. Küresel Kuzey ülkelerindeki gelişmiş demokrasilerle karşılaştırıldığında, Türkiye ve Brezilya örnekleri yatay kurumların devlet eliyle zayıflatılmasını anlamak için“demokratik gerileme”literatürüne önemli bakış açıları sunmaktadır. Bu iki vaka aynı zamanda iktidardaki popülist rejimlere örnek teşkil etmektedir. Türkiye (İslamcı milliyetçi popülizm) ve Brezilya (tarihsel olarak sol popülizmin iktidarda yer aldığı ancak şu an askeri rejim döneminin desteklendiği sağ-popülist iktidarın olduğu) farklı sağ popülizm türlerini temsil etmektedir. Her iki ülke de, 2010 yılında seçim demokrasileri olarak tanımlanmıştır. Günümüzde ise, dünyanın ilk beş otoriter ülkeleri arasında görülmektedir. Ancak Brezilya her ne kadar“seçimsel”ve“kusurlu”olsa da hala demokrasi olarak sınıflandırılırken, Türkiye uluslararası kabul görmüş demokrasi endekslerinde“seçimsel otokrasi”veya“hibrit rejim”olarak tanımlanmaktadır. Bu endekslere göre her iki ülke demokrasisi de gerileme göstermektedir, ancak darbe deneyimleri, ekonomik kalkınma ve batı modeli güdümlü demokratikleşme ve modernleşme sürecindeki siyasi istikrarsızlıkları açısından benzerlikleri olan Türkiye ve Brezilya'da, neden son on yılda farklı seviyelerde otoriter popülist bir konsolidasyon söz konusudur? Çalışma temel olarak; kutuplaşmanın ve sivil topluma ve eleştirel düşünceye olan muhalefetin hem Türkiye'de hem de Brezilya'da otoriter popülist konsolidasyonun önünü açtığını savunmaktadır. Ancak; Türkiye'deki kurumsal koşullar, yasama, yargı, bürokrasi, politik ekonomi ve medya üzerindeki 20 yıllık kesintisiz otoriter popülist kontrol sayesinde, böyle bir konsolidasyona doğru daha büyük bir hareketin habercisi olmuştur.
Özet (Çeviri)
As the future of democracy is debated worldwide, this research offers a within-case process tracing technique and comparative case analysis for explaining how the current literature on democratic backsliding can address the trajectories of right-wing populist regimes in Turkey and Brazil. Both Turkey and Brazil are paradigmatic cases, shifting towards authoritarianism in the last decade and offer significant insights into the“democratic backsliding”literature for understanding the state-led abolition of horizontal institutions compared to the advanced democracies in the Global North. Selected case studies also represent the populists in power and different types of right-wing populism, such as Islamist populism in Turkey and pro-military populism in the left-wing political trajectory of Brazil. Both countries were recognized as electoral democracies in 2010 and are now seen in the top five autocratic countries of the world. However, Brazil is still categorized as a“democracy”although it is“electoral”and“flawed,”while Turkey is seen as an“electoral autocracy”or“hybrid regime”in internationally accepted democracy indices. Those indices show that there are authoritarian trends for both countries, but why Turkey and Brazil had variant degrees of authoritarian populist consolidation in the last decade despite their similarities on historical trajectories of coups, economic development and political instabilities in western-model driven democratization and modernization process? The study mainly argues that polarization and opposition to civil society and critical thinking pave the way for authoritarian populist consolidation both in Turkey and Brazil. However, institutional conditions in Turkey have been the harbingers of a greater move towards such a consolidation, thanks to 20 years of uninterrupted authoritarian populist control of the legislature, judiciary, bureaucracy, political economy and media.