Yatırım teşviklerinin aktüeryal denge üzerine etkisi: Türkiye üzerine bir araştırma
The effect of investment incentives on actuarial balance: A study on Turkey
  1. Tez No: 758495
  2. Yazar: GÜLSEREN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, Actuarial Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aktüerya ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Aktüeryal denge, sosyal güvenlik sistemlerinin sürdürülebilirliği adına önemli bir olgu olup, yönetimler bu dengenin sağlanması adına çaba sarf etmektedirler. Bu aşamada kullanılabilecek araçlardan biri de yatırım teşvikleridir. Bu çalışmada Türkiye'de yatırım teşviklerinin aktüeryal denge üzerinde etkisi olup olmadığı sorusuna cevap aranmıştır. Çalışmanın veri seti 2009 – 2021 yılları arasındaki dönemi kapsamaktadır. Araştırma sorusu doğrultusunda veri analiz yöntemi olarak basit doğrusal regresyon yöntemi kullanılmıştır. Analiz neticesinde elde edilen bulgular, yatırım teşviklerinin aktüeryal denge üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Actuarial balance is an essential phenomenon for the sustainability of social security systems, and administrations strive to achieve this balance. One of the tools that can be used for this purpose is investment incentives. In this study, an answer has been sought as to whether investment incentives affect the actuarial balance in Turkey. The data set of the study covers the period between 2009 and 2021. In line with the research question, the simple linear regression method was used as the data analysis method. The findings obtained as a result of the analysis show that investment incentives have a statistically significant and positive effect on the actuarial balance.