جريمة الشذوذ الجنسي و طرق إثباتها في الشريعة الاسلامية و القانون العراقي
İslam hukukunda ve Irak kanununda eşcinsellik suçu ve ispat yöntemleri
  1. Tez No: 773416
  2. Yazar: HUSSEIN OTHMAN SHAREEF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Eşcinsellik, toplumsal değerlerin ve ahlakın sapmasına neden olduğu için birey ve toplum için büyük tehlikeler oluşturmakta ve cinayet, alkolizm, uyuşturucu kullanımı, nefret ile şiddet kullanmak ve başkalarına saldırmak da dahil her türlü suçu artırmaktadır. Bu araştırmada takip edilen yöntem, İslam hukuku ile pozitif hukuktaki suç ve ceza hukuku metinlerini analitik olarak incelemek ve ardından İslam Hukuku ile Irak Ceza Hukukunu karşılaştırmaktır. Araştırma, Irak'taki ceza mevzuatının İslam hukuk ilkelerine uyumlu ve çelişik yanlarının ortaya konulması ile İslam hukuku ve Irak Ceza Kanunu'ndaki eşcinsellik suçunun tespitini amaçlamaktadır. Ayrıca çalışmada eşcinselliğin gelişiminin en önemli nedenlerinin, tehlikelerinin ve tedavi yöntemlerinin de izah edilmesi hedeflenmektedir. Bu araştırma bir giriş bölümü ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde eşcinselliğin ne olduğu, çeşitleri ve toplumlardaki yayılma sebepleri anlatılmıştır. Birinci bölümde İslam hukuku ve Irak Ceza Kanunu'ndaki eşcinsellik suçlarının türleri anlatılmıştır. İkinci bölümde, araştırmanın yazımında faydalanılan kaynak ve referanslardan bahsedilerek İslam hukuku ve Irak hukukunda eşcinsellik suçlarının ispat yöntemlerine değinilmektedir. Son olarak, araştırmada ulaşılan şu sonuçlar zikredilmektedir; İslam temiz ve iffetli bir dindir, O insanlara namusun muhafazası ile ırzın savunulmasını salıklar. İslam hukuku, toplumun fertleri arasındaki ilişkileri düzenleyen ve insanı koruyan kanunların en geniş olanıdır. Eşcinsellik ise bütün çeşitleriyle yaratılıştan sapma ve selim fıtrattan çıkıp uzaklaşmaktır. Bununla beraber o toplum binasının yıkılışına sebep olur. Allah (c.c) fıtri cinselliğin doyurulması için tek bir yolu meşru kılmıştır. O da hayatın ve insan neslinin devam etmesinin garantisi olan meşru evliliktir.
Özet (Çeviri)
Homosexuality has great risks to the individual and society, as it causes deviation of values and morals, and crimes of all kinds abound, including murder, alcoholism, drug abuse, the use of violence and distress, and assault on others. The approach used in this research is the analytical approach to the texts of crimes in Islamic law and positive law, then a comparison between Islamic law and Iraqi criminal law, and the research aims to the extent to which criminal legislation in Iraq is compatible and contradictory with the principles of Islamic law, and to detect the crime of homosexuality in Islamic law and the Iraqi Penal Code. And a statement of the most important causes of the factors of the development of homosexuality, its risks and methods of treatment. This research consists of an introductory chapter and two chapters. In the introductory chapter, a statement of the reality of homosexuality, its types, and the reasons for its prevalence in societies. In the first chapter, a statement of the types of homosexual crimes in Islamic law and the Iraqi Penal Code. In the second chapter, he mentioned the methods of proving homosexuality crimes in Islamic law and Iraqi law, with mentioning the sources and references learned in writing the research. Finally, the researcher reached several results, including: Islam is a religion of purity and chastity, and is keen to preserve honour , and seeks to protect and defend them. Islamic law is broader than the law in protecting the human person, while the law regulates the relationship between members of society. Homosexuality of all kinds is a moral degeneration, a departure from common sense, and causes the destruction of society, and God Almighty has prescribed one way to satisfy it, which is legitimate marriage to ensure the continuation of life and the human race.