Nefret suçları bağlamında nefret ve ayırımcılık suçu (TCK M. 122)
Crime of hate and discrimination (TCK ART. 122) in the context of hate crime
  1. Tez No: 630487
  2. Yazar: MEHMET ATIL ABACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN SANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Nefret suçları, failin mağduru ırk, din, cinsiyet gibi belirli özellikleri nedeniyle seçtiği suçlardır. Bu nedenle nefret suçları, kamu barışı ve güvenliği için büyük bir tehdittir. Bu tehdidin önlenmesi amacıyla birçok devlet ceza kanunlarında nefret suçunu düzenlemiştir. Bu çalışmada, nefret suçunun unsurlarının ve genel özelliklerinin tespit edilmesi sonucu oluşturulan kavramsal çerçevede, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 122'nci maddesinde düzenlenen“Nefret ve Ayırımcılık Suçu”nun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ilk olarak, çeşitli tanımların incelenmesiyle nefret suçunun temel özellikleri belirlenmiştir. Sonra, nefret suçunun ceza kanunlarında düzenlenmesinin gerekliliğini açıklayan görüşlere yer verilmiştir. Son olarak, nefret suçunun tespit ettiğimiz temel özellikleri (temel suç, saik ve korunacak gruplar) incelenmiştir. İkinci bölüm nefret suçları açısından, nefret ve ayırımcılık suçunun değerlendirilmesine ayrılmıştır. Bu bölümde suçun unsurlarıyla fail, mağdur, hukuki ve maddi konu, maddi ve manevi unsur, özel görünüş biçimleri, yaptırım ve muhakeme usulü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Perpetrators of hate crimes chooses their victims based on certain characteristics such as race, religion and gender. Therefore hate crimes are a major threat to public peace and security. In order to prevent this threat, many states have regulated hate crimes in their criminal laws. In this study, it is aimed to evaluate the "Crime of Hate and Discrimination'' regulated in Article 122 of the Turkish Penal Code, through a conceptual framework constructed by identifying the elements and general characteristics of hate crime. Our study consists of two parts. İn the beginning of the first part, the basic characteristics of hate crime are determined through examination of various definitions. And then, the views explaining the necessity of regulating hate crime in criminal laws were examined. And finally, we examined the basic crime, motive and groups that needs to be protected, all of which we considered as main concepts of the study. the second part is reserved for the evaluation of crime of hate and discrimination in Turkish penal code in regards to the crimes in general. in this section; we examined concepts such as the perpetrator, victim, legal and material subject of the crime, moral and material elements of the crime, identified punishment in the penal code and criminal procedure.