Kurumsal işletmelerde X, Y ve Z kuşaklarının iç girişimcilik davranışları arasındaki farklılık
The difference between intrapreneurship behaviors of generations X, Y and Z in corporate enterprises
  1. Tez No: 758497
  2. Yazar: GİZEM BOSNALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN BÜYÜKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bir örgütün içindeki girişimcilik becerilerini tanımlamak için kullanılan iç girişimcilik kavramı, örgütsel büyümenin, başarının ve rekabet gücünün hayati bir unsuru olarak kabul edilmektedir. Bu araştırmada, kuşak farklılıkları ve iç girişimcilik ilişkisi incelenmektedir. Araştırmanın amacı, kurumsal yapıya sahip işletmelerde çalışan X, Y ve Z kuşağı işgörenlerin iç girişimcilik davranışının farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Analizlerde kullanılan veri, Ege Bölgesi'nde çeşitli kurumsal işletmelerde çalışmakta olan 480 işgörenden anket yoluyla elde edilmiştir. Hipotezleri test etmek için t-testi ve ANOVA analizi uygulanmıştır. Araştırma bulguları, kurumsal işletme çalışanlarının iç girişimcilik davranışlarında X, Y ve Z kuşağına göre farklılıklar bulunduğunu göstermektedir. Bulgulara göre Z kuşağı çalışanları daha fazla iç girişimcilik davranışı sergilemektedir. Ayrıca araştırma bulguları, çalışanların iç girişimcilik davranışında cinsiyete, medeni duruma, eğitim durumuna, mesleki deneyime ve çalışma grubuna göre farklılıklar bulunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of intrapreneurship, which is used to describe entrepreneurial skills within an organization, is recognized as a vital element of organizational growth, success, and competitiveness. In this study, the relationship between generational differences and intrapreneurship behavior is examined. The purpose of the research is to determine whether there are significant differences between the intrapreneurship behaviors of the generation X, Y and Z employees working in the enterprises with a corporate structure. The data used in the analyzes were obtained through questionnaires from 480 employees working in various corporate enterprises in the Aegean Region of Turkey. The t-test and ANOVA analysis were applied to test the hypotheses. The research findings show that there are differences between the intrapreneurship behaviors of employees according to the generation X, Y and Z. According to the findings, generation Z employees exhibit more intrapreneurial behaviors than generation X and Y employees. In addition, the research findings reveal that there are differences between the intrapreneurship behaviors of the employees according to gender, marital status, education level, professional experience and working group.