Huzurevi yaşlılarının rehabilitasyon bölümü ve rehabilitasyon yaşlılarına bakış açılarının değerlendirilmesi
Evaluation of the rehabilitation department of the nursing home elderly and their perspectives on the rehabilitation elderly
  1. Tez No: 758564
  2. Yazar: HALİDE KOÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yaşlılık döneminde birey, bazı işlev kayıplarına bağlı olarak bakım sorunları ile karşı karşıya kalmaktadır. Yaşlı bireyin bakım ihtiyacının kendi çevresinde karşılanamaması ise kurum bakımını gündeme getirmektedir Gündelik yaşam pratiklerini ve öz bakımını desteksiz tek başına karşılayabilen dinç yaşlılara hizmet veren yatılı kurum modeli huzurevleridir. İhtiyaçlarını karşılamakta desteğe ihtiyaç duyan fiziksel, mental ve öz bakım yetersizliği içinde bulunan yaşlıların hizmet aldığı yatılı kuruluş modeli ise Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon merkezleri olarak bakım sunmaktadır. Türkiye'de iki farklı hizmet biçiminin ayrı verildiği kuruluşlar bulunsa da bu iki ayrı bakım modellinin aynı çatı altında tek bir kuruluş olarak hizmet vermesi de söz konusudur. Bu çalışmada da iki hizmet modelinin bir arada verildiği bir Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde dinç huzurevi yaşlılarının rehabilitasyon bölümüne ve bu bölümden hizmet alan yaşlılara bakış açıları irdelenmiştir. Nitel yöntemle sürdürülen çalışmada 20 yaşlı ile görüşmeler gerçekleştirilmiş olup elde edilen veriler betimsel olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları huzurevi dinç yaşlılarının rehabilitasyon bölümü yaşlılarına bakış açılarının olumlu yönde olduğuna, yaşlıların empati kurarak ve çoğu kez gelecekte yaşayabilecekleri olası sağlık sorunlarını gözeterek zorunluluk temelinde rehabilitasyon bölümü ile aynı yapıda hizmet almaktan memnun olduklarına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In the old age, the individual is faced with care problems due to some loss of function. The fact that the care needs of the elderly person cannot be met in their own environment brings institutional care to the agenda. The residential institution model that serves the vigorous elderly people who can meet their daily life practices and self-care alone without support is nursing homes. The boarding institution model, where the elderly, who need support in meeting their needs, have physical, mental and self-care inadequacy, provide care as Elderly Care and Rehabilitation centers. Although there are organizations in Turkey where two different types of service are provided separately, it is also possible for these two different maintenance models to serve as a single organization under the same roof. In this study, the perspectives of vigorous nursing home elderly people to the rehabilitation department and to the elderly who receive service from this department in a Nursing Home Elderly Care and Rehabilitation Center, where two service models are provided together, were examined. In the study carried out with the qualitative method, interviews were conducted with 20 elderly people and the data obtained were analyzed descriptively. The findings of the study indicate that the elderly people of the nursing home have a positive view of the elderly in the rehabilitation department, and that the elderly are satisfied with the same structure as the rehabilitation department, on the basis of necessity, by empathizing and considering possible health problems that they may experience in the future.