Effect of controlled atmosphere, cold storage and edible coating on shelf life and quality attributes of green slender
Kontrollü atmosfer, soğuk hava ve kaplama maddesi kullanımının yeşil sivri biberlerin raf ömrü ve kalite faktörleri üzerine etkisi
- Tez No: 75859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT BAYINDIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
öz KONTROLLÜ ATMOSFER, SOĞUK HAVA VE KAPLAMA MADDESİ KULLANIMININ YEŞİL SİVRİ BİBERLERİN RAF ÖMRÜ VE KALİTE FAKTÖRLERİ ÜZERİNE ETKİSİ Özden, Çağatay Yüksek Lisans, Gıda Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Levent Bayındırlı Ocak 1998, 92 Sayfa Bu çalışmanın ana amacı kontrollü atmosferde (KA) depolamanın, kaplama maddesi kullanımının ve soğuk havada depolamanın tek tek veya birlikte biberlerin (Capsicum annum L.) raf ömrü, kalitesi ve depo sonrası raf ömrü üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Ağırlık kaybı, kalite, pH, titrasyon asitliği, askorbik asit, çözünür kuru madde, solunum hızı, klorofil-a, klorofil-b ve toplam klorofil içeriğindeki değişimler bu etkileri belirlemek için analiz edilmişlerdir. Elde edilen sonuçlara göre, KA (3.0% 02 + 3.0% C02, 12°C, = 90-95% nem) ve KA şartlarında SemperfreshT (1.0%) kullanımı uygulamalarının en iyi depolama koşullarını en az kalite kayıbı ve en uzun raf ömrü ile sağladığı gözlemlenmiştir. Depolama süresi sonunda (35 gün), kontrollü atmosferkoşullarındaki biberlerin raf ömürlerinde 5 kat artış göstererek hala pazarlanabilir oldukları saptanmıştır. Bu koşullar altında SemperfreshT kullanımı analiz edilen parametreler açısından ek bir katkı sağlamamıştır. Çalışmada, soğuk havada depolamada (12°C, = 90-95% nem) biberlerin raf ömürlerinin uzatılmasında, solunum hızının düşürülmesinde ve ağırlık kaybı, kalite, pH, titrasyon asitliği, askorbik asit, çözünür kuru madde, klorofil-a, klorofil-b ve toplam klorofil içeriklerinin korunmasında etkili olmuştur. 12°C de depolanan biberler kabul edilebilir kalite seviyelerini depolama süresinin 22. gününe kadar sürdürmüşlerdir ki bu sürede raf ömründe yaklaşık 3 katı bir artışı ifade etmektedir. Bu koşullar altında SemperfreshT (1.0%) ile kaplanan biberler kaplanmayanlara göre daha yüksek vitamin C, klorofil-b ve toplam klorofil içerik muhafazası sergilemişlerdir. Normal havaya (21% 02 + 0.01% C02, 23±2°C, s 40-45 % nem) maruz kalan biberler pazarlanabilirliklerini 7 gün içinde kaybetmişlerdir. Bu koşullarda SemperfreshT (1.0%) kullanımının bu bozulmayı geciktirmekte etkili olmadığı belirlenmiştir. Kontrollü atmosfer ve soğuk havada 21 günlük depolamadan sonra SemperfreshT (1.0%) ile kaplanan ve normal havaya maruz bırakılan biberler önceki üstün kalitelerini 3 günden sonra kaybetmişlerdir. Anahtar Kelimeler : Kontrollü atmosfer, soğukta depolama, kaplama, biber, depolama, raf ömrü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF CONTROLLED ATMOSPHERE, COLD STORAGE AND EDIBLE COATING ON SHELF-LIFE AND QUALITY ATTRIBUTES OF GREEN SLENDER PEPPERS Özden, Çağatay M.S., Department of Food Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Levent Bayındırlı January 1 998, 92 pages ¦ > The main purpose of the present study is to research effects of controlled atmosphere (CA) storage, use of edible coating and cold storage, either alone or in combination with each other, on shelf-life, quality attributes and post storage life of the peppers (Capsicum annum L.). Changes in weight loss, quality, pH, total titratable acidity, ascorbic acid, soluble solids, respiration, cholorophyll-a, cholorophyll-b and total cholorophyll contents were analyzed for determining these effects. According to the results obtained, CA (3.0% 02 + 3.0% C02, 12°C, = 90- 95% relative humidity), and use of SemperfreshT (1.0%) in CA treatments were observed to give the best storage conditions coupled with the longest shelf-lifeand the least quality losses. At the end of storage period (35 days), peppers under CA were still marketable indicating a five-fold increase in their shelf-life. Use of SemperfreshT under these conditions did not make additional benefit for the peppers in terms of analyzed parameters. In the study, cold storage (12°C, = 90-95% RH) was also effective in prolonging the shelf-life, reducing the respiration rate and in preservation of contents of ascorbic acid, soluble solids, pH, titratable acidity, total cholorophyll and the components a and b. Peppers stored at 12°C maintained their acceptable quality level up to 22nd day of the storage period indicating about a three fold increase in the shelf-life. Peppers coated with SemperfreshT (1.0%) under these conditions exhibited higher retention rates of vitamin C, chlorophyll- b and total cholorophyll contents when compared to those without coating. Peppers exposed to normal air (21% 02 + 0.01% C02, 23±2°C, = 40- 45% RH) lost their marketability in 7 days. Use of SemperfreshT (1.0%) was determined to be inefficient to prevent this deterioration under these conditions. Peppers coated with SemperfreshT (1.0%) and subjected to normal air after storage of 21 days in CA and cold storage conditions were detected to lose their superior quality that they had at the previous treatments after three days. Key Words : Controlled atmosphere, cold storage, coating, pepper, storage, shelf-life