Lise öğrencilerinin sınıf yaşam algıları, hedef yönelimleri ve yaratıcı kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between high school students' classroom life perception, achievement goals and creative personality traits
  1. Tez No: 758618
  2. Yazar: GÖZDE BALTACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ BEZCİ BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı, onuncu sınıf lise öğrencilerinin sınıf yaşam algıları, hedef yönelimleri ve yaratıcı kişilik özellikleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Çankırı il merkezindeki liselerde öğrenim gören 461 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Sınıf Yaşamı Algısı Ölçeği”,“Hedef Yönelimi Ölçeği”ve“Yaratıcı Kişilik Özellikleri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada önerilen model yol analizi ile test edilmiştir. İstatistiksel analizler için SPSS 26 ve AMOS 22 programları kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin sınıf yaşam algıları ile yaratıcı kişilik özellikleri arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca sınıf yaşam algısının öğrenme-yaklaşma, performans-yaklaşma, öğrenme-kaçınma ve performans-kaçınma hedef yönelimleri ile pozitif yönde ve anlamlı bir ilişkisi olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, performans-yaklaşma hedef yönelimi ile yaratıcı kişilik özellikleri arasında negatif yönde ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Son olarak, sınıf yaşam algısı ile yaratıcı kişilik özellikleri arasındaki ilişkide performans-yaklaşma hedef yöneliminin kısmi aracı rolü olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between tenth grade high school students' classroom life perception, achievement goals and creative personality traits. The sample of the research consists of 461 students studying at high schools in Çankırı city center in the 2021-2022 academic year.“Personal Information Form”,“Classroom Life Perception Scale”,“Achievement Goals Scale”and“Creative Personality Traits Scale”were used as data collection tools in the research. The model proposed in the study was tested by path analysis. SPSS 26 and AMOS 22 programs were used for statistical analysis. As a result of the research, a positive and significant relationship was found between students' classroom life perception and their creative personality traits. In addition, it was found that classroom life perception had a positive and significant relationship with learning-approach, performance-approach, learning-avoidance and performance-avoidance achievement goals. However, there was a negative and significant relationship between performance-approach goal and creative personality traits. Finally, it was found that performance-approach goal had a partial mediating role in the relationship between classroom life perception and creative personality traits.