Akademik başarıya etki eden öğrenci ve okul düzeyli faktörlerin incelenmesi
Investigation of student and school level factors affecting academic success
- Tez No: 779274
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ARASTAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin akademik performansı ile öğrenci ve okul düzeyli faktörler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Nicel korelasyonel araştırma deseninde tasarlanan bu araştırmada Ankara ilindeki Anadolu Liselerinde öğrenim gören öğrencilerin kültürel sermaye, akademik isteklilik ile sosyal adalet liderliği, öğretmen sınıf liderliği algıları ve akademik başarıları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmanın hedef evrenini, 2020-2021 eğitim öğretim yılında Ankara ilindeki Anadolu Liselerinde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Avcı ve Yaşar (2014) tarafından geliştirilen“Kültürel Sermaye Ölçeği”, Arastaman ve Özdemir (2019) tarafından uyarlaması yapılan“Akademik İsteklilik Ölçeği”, Özdemir ve Kütküt (2015) tarafından geliştirilen“Sosyal Adalet Liderliği Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Öğretmen Sınıf Liderliği Ölçeği”kullanılmıştır. Öğrencilerin değişkenlere ilişkin görüşleri ortalama ve standart sapma hesaplamaları olarak sunulmuş ve çeşitli değişkenlere göre anlamlı bir farklılık olması durumu bağımsız gruplar için t-testi ve tek yönlü ANOVA ile çözümlenmiştir. Araştırmada, değişkenler arası ilişki korelasyon analiziyle, yordayıcılık ise hiyerarşik regresyon analizi ile incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre öğrencilerin tüm değişkenlere yönelik algılarının yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Ayrıca değişkenler arasında düşük ya da orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Ek olarak sadece kültürel sermaye değişkeninin akademik başarıyı anlamlı şekilde yordadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between the academic performance of high school students and student and school-level factors. In this study, which was designed in a quantitative correlational research design, the relationships between cultural capital, academic willingness and social justice leadership, teacher classroom leadership perceptions and academic achievements of students studying at Anatolian High Schools in Ankara were examined. The target population of the study consists of students studying in Anatolian High Schools in Ankara in the 2020-2021 academic year. In order to collect data in the research,“Cultural Capital Scale”developed by Avcı and Yaşar (2014),“Academic Willingness Scale”adapted by Arastaman and Özdemir (2019),“Social Justice Leadership Scale”developed by Özdemir and Kütküt (2015), and by the researcher The“Teacher Classroom Leadership Scale”developed was used. The students' views on the variables were presented as mean and standard deviation calculations, and if there was a significant difference according to various variables, the t-test and one-way ANOVA were used. In the study, the relationship between the variables was examined by correlation analysis, and predictiveness was examined by hierarchical regression analysis. According to the research findings, it was observed that the students' perceptions of all variables were at a high level. In addition, low or moderate positive significant relationships were found between the variables. In addition, it was determined that only the cultural capital variable predicted academic achievement significantly.