Doğum topunun doğum ağrısına, doğum konforuna, doğum süresine ve doğum memnuniyetine etkisi
The effect of birth ball on labor pain, labor comfort, labor duration, and birth satisfaction
  1. Tez No: 758622
  2. Yazar: BEYZA NUR ASLANTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYHAN ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma doğum topunun doğum ağrısına, doğum konforuna, doğum süresine ve doğum memnuniyetine etkisinin incelemek amacıyla randomize kontrollü deneysel çalışma türünde yapılmıştır. Çalışmanın örneklemi Kasım 2021- Nisan 2022 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi doğum salonuna doğum yapmak için başvuran 120 primipar gebeden oluşmuştur. Gebeler, müdahale grubuna (MG, n=60) ve kontrol grubuna (KG, n=60) randomize olarak atanmıştır. MG'daki gebelere servikal dilatasyon 4 cm'e ulaştıktan sonra araştırmacı tarafından oluşan doğum topu rehberine bağlı kalınarak doğum topu ile hareketler uygulatılmıştır. Kontrol grubuna standart ebelik bakım uygulamaları dışında herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Veriler; kişisel bilgi formu, Visual Analog Skala (VAS), Doğum Konfor Ölçeği (DKÖ), doğum eylemi ve sonrası izlem formu, Mackey Doğum Memnuniyeti Değerlendirme Ölçeği (MDMDÖ) kullanılarak toplanmıştır. Her iki gruptaki kadınlara servikal dilatasyon 4 cm ve 9 cm iken VAS, dilatasyon 8 cm iken DKÖ uygulanmıştır. Doğum yaptıktan iki saat sonra MDMÖ uygulanmıştır. Verilerin analizinde müdahale ve kontrol grubunun tanımlayıcı istatistiklere dair verilerin karşılaştırılmasında bağımsız gruplar için t testi, normal dağılım göstermeyen nicel değişkenlerin iki grup arası karşılaştırmalarında Mann-Whitney U test kullanıldı. Nicel verilerin karşılaştırılmasında Pearson ki-kare test, Fisher's exact test, Fisher-Freeman-Halton exact test kullanıldı. Nicel değişkenler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde Spearman korelasyon analizi kullanıldı. Çalışmada her iki gruptaki gebelerin toplam yaş ortalaması 22,90±3,00 (min=18, max=31) ve gebelik haftası ortalaması 39±1 (min=37, max=42)'dir. Müdahale grubundaki gebelerin VAS 2 skorlarının kontol grubundaki gebelere kıyasla anlamlı derecede düşük çıkmıştır (p0.05). Çalışmanın sonucunda doğum topunun doğum ağrısını ve doğum süresini anlamlı düzeyde azalttığı belirlenmiştir. Gebeye travay süresince verilen bakımın kalitesinin arttırılması aynı zamanda bakımın sürekliliğine katkıda bulunması açısından doğum topu egzersizlerinin düşük riskli tüm gebelere uygylanması önerilmektedir
Özet (Çeviri)
This randomized controlled experimental study was conducted to examine the effect of birth ball on labor pain, birth comfort, labor duration, and birth satisfaction. The sample of the study consisted of 120 primiparous pregnant women presented to the delivery room of Konya City Hospital between November 2021 and April 2022. Pregnant women were randomly assigned to the intervention group (MG, n=60) and the control group (KG, n=60). After cervical dilatation reached 4 cm, the pregnant women in the intervention group performed movements with the birth ball, adhering to the birth ball guide created by the researcher. No intervention was made to the control group other than standard midwifery care practices. Data were collected using a personal information form, Visual Analogue Scale (VAS), the Birth Comfort Scale (BCS), a labor and postpartum follow-up form, and the Mackey Birth Satisfaction Scale (MBSS). Women in both groups received VAS when cervical dilatation was 4 cm and 9 cm, and BCS was applied when dilation was 8 cm. MBSS was applied two hours after giving birth. In the analysis of the data, the t-test for independent groups was used to compare the descriptive statistics of the intervention and control groups, and the Mann-Whitney U test was used for the comparison of quantitative variables that did not show normal distribution between two groups. The Pearson Chi-square test, Fisher's exact test, and Fisher-Freeman-Halton exact test were used to compare quantitative data. Spearman correlation analysis was used to evaluate the relationships between quantitative variables. In the study, the mean age of the pregnant women in both groups was 22.90±3.00 years (min=18, max=31) and the mean week of gestation was 39±1 (min=37, max=42). The VAS 2 scores of the pregnant women in the intervention group were significantly lower than those in the control group (p0.05). As a result of the study, it was determined that the birth ball significantly reduced labor pain and labor time. It is recommended that birth ball exercises be applied to all low-risk pregnant women in order to increase the quality of care given to the pregnant during labor and also contribute to the continuity of care.