Doğum esnasında fıstık topu kullanılmasının algılanan doğum ağrısına, süresine ve öz-yeterliliğe etkisi: Randomize kontrollü bir çalışma
The effect of using peanut balls during labor on perceived labor pain, duration, and self-efficacy: A randomized controlled study
- Tez No: 951046
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA ÇİTİL CANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Araştırma da doğum esnasında fıstık topunun kullanılmasının algılanan doğum ağrısına, süresine ve öz-yeterliliğine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, randomize kontrollü deneysel desende, 15.08.2024-10.05.2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Evreni, Hakkâri Yüksekova Kadın Doğum Hastanesi'ne normal doğum amacıyla başvuran gebeler oluşturmuştur. Örneklem sayısı güç analiziyle belirlenmiştir. Örneklemde veri kaybı olma ihtimali göz önünde bulundurulmuştur ve iki grup için randomizasyonla 66 gebe olmak üzere, totalde 132 gebe belirlenmiştir. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı ve Obstetrik Bilgi Formu”,“Görsel Kıyaslama Ölçeği”,“Partograf”ve“Normal Doğumda Öz-Yeterlilik Ölçeği”kullanılmıştır. Bulgular: Gebelerin tanıtıcı ile obstetrik özellikleri bakımından homojen olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to investigate the effects of using peanut balls during labor on perceived labor pain, duration, and self-efficacy. Material and Method: The study was conducted in a randomized controlled experimental design between August 2024 and June 2025. The universe consisted of pregnant women who applied to Hakkari Yüksekova Maternity Hospital for vaginal delivery. The sample size was determined by power analysis. The possibility of missing from the sample was taken into account and a total of 132 pregnant women were determined with randomization for two groups, 66 of whom were randomly selected.“Introductory and Obstetric Information Form”,“Visual Comparison Scale”,“Partograph”and“Self-Efficacy Scale for Vaginal Delivery”were used to collect the data. Results: It is seen that the pregnant women are homogeneous in terms of their introductory and obstetric characteristics.