Geleneksel bilgisayar ağları ve yazılım tanımlı ağlarda dos ataklarının tespiti ve karşılaştırılması
Detection and comparison of dos attacks in legecy computer network and software defined network
- Tez No: 758684
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tezde yakın zamanda ortaya çıkan ve günümüzde kullanımının artarak devam ettiği yazılım tanımlı bilgisayar ağları ve geçmişten günümüze tüm ağ mimarilerinde kullanılan geleneksel bilgisayar ağlarının hizmet reddi (DDoS) saldırılarını tespit etme yöntemleri detaylı bir şekilde karşılaştırılmıştır. Yapılan bu çalışmada her iki ağında bu ataklara karşı farklı zafiyetleri olduğu açıkça görülmektedir. Fakat YTA'ların programlanabilir olmasının verdiği esneklik ile bu zafiyetlerin geleneksel bilgisayar ağlarına göre kapatılması ve ağın güvenliğinin sağlanması daha olasıdır. Bu da gelecekte YTA'ların daha güvenli bilgisayar ağları olacağı gerçeğini doğurmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the methods of detecting denial of services(DDoS) attacks of software defined computer network(SDN), which have emerged recently are increasingly used today and legecy computer network, which have been used in all network architectures from past to present, are compared in detail. In this study, it is clearly seen that both computer networks have diffrent vulnerabilities against these attacks. However, with the flexibility provided by the programability of SDNs, it is more likely to close these vulnerabilities and ensure the security of the network compared to legecy computer network. This gives rise to the fact that SDNs will be more secure computer network in the future.