Determining photonics education framework for science education: A Delphi study
Fen bilimleri eğitimine yönelik fotonik eğitimi çerçevesinin belirlenmesi: Bir Delphi çalışması
- Tez No: 758716
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇEPNİ, DOÇ. DR. UMUT AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Fotonik sağladığı yeşil çözümler ile sürdürülebilir bir gelecek sunmada birinci yüzyılın önemli bilim ve teknoloji alanıdır. Fotoniğin ve fotonik teknolojilerinin günlük hayatımızdaki yeri arttıkça bu alanda yetişmiş işgücüne ve bu alanda bilgi ve becerilerle donanmış, fayda ve zararlarını değerlendirebilen, gerektiğinde sosyopolitik konulara katılım gösterebilen vatandaşlara ihtiyaç artacaktır. Bahsedilen bu ihtiyacı karşılama eğitim önemli bir role sahiptir. Bu nedenle bu tezin amacı en kısa ifadesi ile fotonik eğitiminin nasıl olması gerektiğini araştırmaktır. Fotonik eğitimin en etkili şekilde sınıf ortamlarında nasıl verilebileceğini araştırmak amacıyla (1) fotonikle ilgili konu ve içerikler, (2) fotonik ve fotonik teknolojileriyle ilgili beceriler ve tutumlar (3) etkili öğretim süreçlerinin- öğretim yöntemi ve değerlendirme tekniklerinin– bu alandaki uzmanlarla tartışılmıştır. Araştırmada Delphi tekniği kullanılarak alanda uzman olarak belirlenen kişiler ile görüşmeler yapılmış ardından anket ile uzmanların fikir birliğine varmasına imkan sağlanmıştır. Alan uzmanları 3 alt gruptan oluşmaktadır: eğitimciler, fotonik alanında bilim insanları, fotonik sektör çalışanları. Araştırma sonuçları alan uzmanlarının fotonik eğitiminde fotoniğin bilim boyutunu vurgulamak için bilimin doğası ve bilim tarihinden faydalanmayı, teknoloji boyutu içinse günlük hayat örnekleri üzerinden konuların verilmesinin faydalı olacağını savunduklarını göstermektedir. Ayrıca laboratuvar dersleri, proje ve probleme dayalı metotlar ile öğrencilerde sorgulama, bilimsel ve analitik düşünme, problem çözme ve optik fotonik deney düzeneği tasarlayabilme gibi becerilerin kazandırılmasını önermişlerdir. Değerlendirmelerin de bu süreçlere eşlik edecek şekilde süreç, performans, proje ya da ürün odaklı, yöntemler ile ve bağlam ve deney temelli sorular yoluyla olması gerektiğini düşünmektedirler. Araştırmanın sonucunda bulgular özetlenerek bir Fotonik Eğitim Çerçevesi geliştirilmiştir. Ayrıca fotonik okuryazarlığına yönelik ihtiyacın saptanması ve çalışmaya ek değer kazandırılması adına Fotonik Okuryazarlığı için Fotonik Eğitimi Çerçevesi de fen okuryazarlığına ilişkin çalışmalar, literatür ve bu çalışmanın bulguları bir araya getirilerek oluşturulmuş ve sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Photonics is an important science and technology field of the twenty- first century in providing a sustainable future with the green solutions. As the place of photonics and photonic technologies in our daily lives increases, the need for a workforce trained in this field and citizens equipped with knowledge and skills in this field, who can evaluate its benefits and harms, and who can participate in socio-political issues when necessary, will increase. Education plays an important role in meeting this need. For this reason, the aim of this thesis is to investigate how photonics education should be. In order to investigate how photonics education can be delivered most effectively in classroom environments, (1) the subjects and contents related to photonics, (2) skills and attitudes related to photonics and photonic technologies, and (3) effective teaching processes-teaching methods and assessment techniques- were discussed with experts in this field. In the research, interviews were conducted with people who were determined as experts in the field by using the Delphi technique, and then the experts were allowed to reach a consensus with the questionnaire. Field experts consist of 3 sub-groups: educators, scientists in the field of photonics, employees in the photonics sector. The results of the research show that field experts advocate using the nature of science and the history of science in order to emphasize the science dimension of photonics in photonics education, and it would be beneficial to give the topics over daily life examples for the technology dimension. In addition, they suggested that students gain skills such as questioning, scientific and analytical thinking, problem solving and designing photonics experimental setups through laboratory courses, project-based and problem-based methods. They think that evaluations should be process, performance, project or product oriented, and suggest contextual-based and experiment-based questions to accompany these processes. As a result of the research, a Photonics Education Framework was developed by summarizing the findings. In addition, in order to determine the need for photonic literacy and to add additional value to the study, the Photonics Education Framework for Photonics Literacy was created and presented by bringing together studies on science literacy, reviewed literature and the findings of this study.