Foreign direct investment and poverty reduction in Sub-Saharan Africa
Saharab Altı Afrika'da doğrudan yabancı yatrım ve yoksulluğun azalmazı
- Tez No: 758717
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖRKEM BAHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, Sahra altı Afrika'da Doğrudan Yabancı Yatırım (DYY) ve yoksulluk arasındaki ilişkiyi açıklamaktır. Çalışmada 20 Sahra Altı Afrika ülkesinde Doğrudan Yabancı Yatırım (DYY) ile yoksulluğun azaltılması arasındaki ilişki Panel Veri Analizi ile analiz edilmiştir. Çalışmada 2000-2019 dönemine ait yıllık veriler kullanılmıştır. çalışmada OLS tahmin teknikleri, tahmin tekniği kullanılmıştır. İkinci nesil birim kök testi Levin, Lin ve Chu ve Hadri Birim Kök Testi uygulanmış olup veriler düzeyde durağandır. Sonuç olarak, DYY'nin Sahra Altı bölgesindeki yoksulluk üzerindeki etkisinin ekonometrik yaklaşımlara bağlı olduğu ve araştırmada yoksulluğa duyarlı olduğu belirtilmektedir. Ayrıca, SSA ülkeleri, daha fazla DYY çekmek için yenilikçi yollar aramalı ve yoksulluğun azaltılması ve SKH'lerin başarılması üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olmak için bunu ekonominin tüm sektörlerinde çeşitlendirmelidir
Özet (Çeviri)
This study is to explain the relationship between foreign direct investment and poverty reduction in sub-Saharan Africa. The relation between FDI and poverty reduction in 20 Sub-Saharan African countries was explained with the Panel Data Analysis. Annual data for the period 2000-2019 were used. the study employed the estimation techniques OLS, estimation technique. With two models designed, FDI and poverty reduction, if FDI increase causes the poverty rate is fall. Second-generation unit root test Levin, Lin and Chu, and Hadri Unit Root Test has been applied and the data are stationary at the level. As a result, it is stated that the influence of FDI on poverty in the Sub-Saharan area is reliant on econometric approaches and responsive to poverty in the research. Furthermore, SSA countries should seek out innovative ways to attract more FDI and diversify it across all sectors of the economy to have a greater impact on poverty reduction and the achievement of the SDGs.