Okul öncesi eğitim alan çocukların ebeveynlerinin aile katılım düzeyleri ile çocuk yetiştirme tutum ve davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the family participation levels of the parents of children with pre-school education and the attitudes and behaviors of child rare
- Tez No: 758728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YILMAZ BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi eğitim alan çocukların ebeveynlerinin aile katılım düzeyleri ile çocuk yetiştirme tutum ve davranışlarının belirlenerek aile katılım düzeyleriyle çocuk yetiştirme tutum ve davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın evrenini Adana ilinde çocuğu okul öncesi eğitim alan ebeveynler oluştururken, örneklem grubunu ise Adana ili Seyhan, Yüreğir, Çukurova ve Sarıçam ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okul öncesi kurumlarına devam eden 60-72 aylık çocuğu sahip 240 çocuğun ebeveynleri oluşturmaktadır. Bu araştırmada verileri toplama amacıyla Aile Katılım Ölçeği (AKÖ), Öğretmen Olarak Anne Baba Envanteri (PAAT) ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS25 paket programı kullanılmıştır. Normallik durumuna normal dağılımına göre parametrik testlerden bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA)kullanılırken, normal olmayan dağılıma göre nonparametrik testlerden Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. İki değişken arası ilişkide korelasyon analizi ve yordama durumları için regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularında AKÖ ölçek alt boyut ve toplam puanlarında annelerin lehine sonuçlar görülmektedir. Ebeveyn yaşı, eğitim durumu, çocuğun cinsiyeti, sahip olduğu çocuk sayısı ve eve giren aylık gelir değişkenleri ile aile katılım düzeyleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Anne babaların PAAT ölçeği toplam puanları ve alt boyut puanlarına bakıldığında ise sadece oyun boyutunda annelerin lehine bir sonuçtan söz edilebilmektedir. PAAT ölçeği toplam puanlarının ebeveyn yaşı, eğitim durumu, çocuğun cinsiyeti, sahip olunan çocuk sayısı ve eve giren aylık gelir değişkenleri ile istatiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. Ebeveynlerin aile katılım düzeyleri ile çocuk yetiştirme tutumları arasında arasındaki ilişkinin istatiksel olarak anlamlı, pozitif yönde ve orta düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. AKÖ ölçeği ve üç alt boyutu ile birlikte çocuk yetiştirme tutum ve davranışlarının toplam varyansın yaklaşık %21'ini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the family participation levels and child-rearing attitudes and behaviors of the parents of children receiving preschool education and to examine the relationship between family participation levels and child-rearing attitudes and behaviors. The population of the research consists of parents whose children receive pre-school education in Adana, while the sample group consists of the parents of 240 children with 60-72 months old children attending official pre-school institutions affiliated to the Ministry of National Education in Adana province Seyhan, Yüreğir, Çukurova and Sarıçam districts. In this study, Family Participation Scale (SCA), Parents as Teachers Inventory (PAAT) and Demographic Information Form were used to collect data. SPSS25 package program was used in the analysis of the data. In the normal distribution for normality, independent groups t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used, while the non-parametric Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis H test were used in non-normal distribution. Correlation analysis and regression analysis were used for the prediction cases in the relationship between two variables. In the research findings, results in favor of the mothers are seen in the SDL scale sub-dimension and total scores. No statistically significant difference was found between the variables of parental age, education level, gender of the child, number of children and monthly income entering the house and family participation levels. When the total scores of the parents' PAAT scale and sub-dimension scores are examined, a result in favor of the mothers can be mentioned only in the game dimension. No statistically significant difference was found between the total scores of the PAAT scale with the variables of parental age, education level, gender of the child, number of children and monthly income entering the house. It was concluded that the relationship between parents' level of family participation and their child-rearing attitudes was statistically significant, positive and moderate. Together with the SDL scale and its three sub-dimensions, it explains approximately 21% of the total variance of child-rearing attitudes and behaviors.